26 Април, 2018
0.0643

Жбогар порача дека името треба итно да се реши

Објавено во: Македонија 17 Април, 2018

Евроамбасадорот Самуел Жбогар им честиташе на граѓаните за препораката за почеток на преговори за членство во ЕУ, но додаде дека не беше лесно, сите работеа заедно, Парламентот ги донесе неопходните закони, а Владата ја смени својата политика.

„Но, треба подобро функционирање на судството и на јавната администрација, односно неопходни се заложби за професионална и транспарентна јавна администрација. Политичарите да ги пуштат институциите да работат независни“- рече Жбогар.

Тој порача и дека проблемот со името итно треба да се реши и кажа дека е добро што разговорите се интензивираат.

Можеби ќе ве интересира

Град Скопје бара магацин за споменици

Град Скопје бара магацин за споменици

СДСМ: Владата конечно ја враќа економијата на вистинска патека

СДСМ: Владата конечно ја враќа економијата на вистинска патека

Констатирана ниска култура и толеранција на социјалните мрежи во Македонија

Констатирана ниска култура и толеранција на социјалните мрежи во Македонија

Владата на Република Македонија со сите свои капацитети е во целосна функција и во служба за граѓаните

Владата на Република Македонија со сите свои капацитети е во целосна функција и во служба за граѓаните

ЏАФЕРИ НЕРВОЗНО ДО ЗАЕВ: Преземете мерки за однесувањето на министрите, последен пат кажувам

ЏАФЕРИ НЕРВОЗНО ДО ЗАЕВ: Преземете мерки за однесувањето на министрите, последен пат кажувам

Грабар-Китаровиќ по средбата со Иванов: Ќе сториме што и да е потребно за до јуни Македонија да добие датум за преговори

Грабар-Китаровиќ по средбата со Иванов: Ќе сториме што и да е потребно за до јуни Македонија да добие датум за преговори

ПОГОЛЕМА СВЕСТ: Амбасадори решија да го зачистат кејот на Вардар

ПОГОЛЕМА СВЕСТ: Амбасадори решија да го зачистат кејот на Вардар

ЈП Водовод и канализација: Прекинато водоснабдување на неколку места во Аеродром

ЈП Водовод и канализација: Прекинато водоснабдување на неколку места во Аеродром

Родителските школи даваат резултат

Родителските школи даваат резултат