26 Септември, 2022
0.0366

120 СТОЛЧИЊА НА ТОПЛО НА УЛИЦА - ССМ го започна штрајкот

Објавено во: Македонија 22 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Сојузот на синдикатите на Македонија објави слика со столчиња наредени пред Собранието на Македонија со што го најавија денешниот штрајк. 

120 СТОЛЧИЊА НА ТОПЛО НА УЛИЦА... АКО МОЖЕШ, ПРИКЛУЧИ СЕ ВО 10, ова е мотото на синдикалците, кои денеска го започнаа генералниот штрајк во јавниот сектор, со присуство на работниците на своите работни места со прекин на работниот процес во работно време со минимум од процесот на работа за овозможување обнова на работата по завршување на штрајкот...

Согласно најавата на ССМ, пред Собранието, поточно на Булевар 11 Октомври поставени се 120 столчиња за пратениците во период од 10 до 14 часот и со тоа ќе биде прекинат сообраќајот. 

Синдикалците најавија дека утре, или на 23.06.2022 година пред Владата на Булевар Илинден број 2 претставници на Сојузот на синдикатите на Македонија ќе бидат на булеварот и на истиот ќе бидат поставени 21 столче за членовите на Владата во период од 10 до 14 часот и со тоа ќе биде прекинат сообраќајот. Подготовките за поставување на столчињата ќе започнат во 09 часот истиот ден. 

Веќе во петок, на 24.06.2022 година протестот ќе се пресели пред Министерството за финансии на Даме Груев бр.12 каде ќе бидат претставници на Сојузот на синдикатите на Македонија и на улицата и на плочникот пред Министерството и ќе упатат пораки до Министерот од 10 до 14 часот - се вели во соопштението од ССМ.


Фото: Фејсбук 

Можеби ќе ве интересира

Денес облачно и дожделиво, утре поголема нестабилност

Денес облачно и дожделиво, утре поголема нестабилност

„СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА НА РАТИ, ГРЕЕЊЕ НА ДРВА, НАЧИН МОРА ДА СЕ НАЈДЕ УЧИЛИШТАТА ДА РАБОТАТ“: Само НЕ онлајн настава

„СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА НА РАТИ, ГРЕЕЊЕ НА ДРВА, НАЧИН МОРА ДА СЕ НАЈДЕ УЧИЛИШТАТА ДА РАБОТАТ“: Само НЕ онлајн настава

СИНОЌА СИ ЈА СКРШИВ НОГАТА ВО ОВАА СКРШЕНА ДРЖАВА - еве низ каква голгота поминуваме сите за да добиеме обична здравствена услуга

СИНОЌА СИ ЈА СКРШИВ НОГАТА ВО ОВАА СКРШЕНА ДРЖАВА - еве низ каква голгота поминуваме сите за да добиеме обична здравствена услуга

ДИВИ СВИЊИ СЕ СИМНУВААТ ДО ДВОРОВИТЕ ВО ЦРНИЧЕ, ВЕЌЕ СЕ НАПАДНАТИ И МИЛЕНИЦИ - граѓаните живеат во страв, надлежните си ја префрлаат топката

ДИВИ СВИЊИ СЕ СИМНУВААТ ДО ДВОРОВИТЕ ВО ЦРНИЧЕ, ВЕЌЕ СЕ НАПАДНАТИ И МИЛЕНИЦИ - граѓаните живеат во страв, надлежните си ја префрлаат топката

ПО ГРУПНАТА ТЕПАЧКА НА МЛАДИ ВО ПЕТОКОТ, ГЕРАСИМОВСКИ ДЕНЕСКА НА ТЕРЕН - полицајци има, но не доволно, и родителите да си ги воспитуваат децата

ПО ГРУПНАТА ТЕПАЧКА НА МЛАДИ ВО ПЕТОКОТ, ГЕРАСИМОВСКИ ДЕНЕСКА НА ТЕРЕН - полицајци има, но не доволно, и родителите да си ги воспитуваат децата

ХАКЕРСКАТА ГРУПА BLACK BYTE ГО НАПАДНАЛА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО - се работи на отстранување на проблемот, граѓаните да имаат трпение за услугите

ХАКЕРСКАТА ГРУПА BLACK BYTE ГО НАПАДНАЛА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО - се работи на отстранување на проблемот, граѓаните да имаат трпение за услугите

СЕ ОГЛАСИ АХМЕТИ - ДУИ МОЖЕ ДА ФУНКЦИОНИРА БЕЗ СЕКОГО - 20 години сум навикнат на такви незадоволства, секогаш излегуваме посилни

СЕ ОГЛАСИ АХМЕТИ - ДУИ МОЖЕ ДА ФУНКЦИОНИРА БЕЗ СЕКОГО - 20 години сум навикнат на такви незадоволства, секогаш излегуваме посилни

ТРГНАЛ НА ВЕНЧАВКА КАЈ СВОЈОТ МАКЕДОНСКИ КОЛЕГА БОЧВАРСКИ, НА ГРАНИЦА ЧЕКАЛ ПОВЕЌЕ ОД ЕДЕН ЧАС - еве како Отворен Балкан го искусил српскиот министер за градежништво

ТРГНАЛ НА ВЕНЧАВКА КАЈ СВОЈОТ МАКЕДОНСКИ КОЛЕГА БОЧВАРСКИ, НА ГРАНИЦА ЧЕКАЛ ПОВЕЌЕ ОД ЕДЕН ЧАС - еве како Отворен Балкан го искусил српскиот министер за градежништво

ПОЛИЦАЈЦИ И ИНСПЕКТОРИ НАПРАВИЛЕ „РШУМ“ НИЗ ЛОКАЛИТЕ - угостителите упорно им точат алкохол на малолетници

ПОЛИЦАЈЦИ И ИНСПЕКТОРИ НАПРАВИЛЕ „РШУМ“ НИЗ ЛОКАЛИТЕ - угостителите упорно им точат алкохол на малолетници