06 Март, 2021
0.0270

13 ИЗРАЕЛЦИ ИМААТ ПАРЕЗА ФАЦИЈАЛИС: Нов несакан евект од вакцината на Фајзер

Објавено во: Македонија 17 Јануари, 2021

Откако примиле прва доза од вакцината на фармацевтската компанија Фајзер, 13 Израелци добиле пареза фацијалис, пишуваат денеска медиумите во Израел, а пренесува BgNews.

Иако оваа бројка е незначителна од бројот на вакцинирани, (досега во Израел се вакцинирани над 2 милиона), сепак лекарите сметаат дека бројот е можеби и поголем, иако само 13 досега имаат симптоми на пареза.

За нус-ефектот од вакцината сведочи еден кој ја примил вакцината и кој посочува дека тие се појавиле само неколку минути по аплицирањето. Вели дека почувствувал чудно трпнење на брадата и устата, кое траело дури 28 часа, но дека нема други знаци.

Веднап по овие неколку случаи, Министерството за здравство на Израел апелира оние кои имаат  симптоми на пареза фацијалис, да не ја примаат и втората доза.

Од крајот на декември, кога започна вакцинацијата во Израел досега прва доза примиле повеќе од повеќе од 2 милиони здравствените работници, студентите по медицина, вработените во домовите за стари лица, како и функционерите од власта. Втората доза од вакцината ја примиле околу 200.000 луѓе. 


Можеби ќе ве интересира

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ДВЕ ЖЕНИ ИЗМАМЕНИ - им одзеле златен накит лажејќи ги дека знаат да гатаат и да растураат магии

ДВЕ ЖЕНИ ИЗМАМЕНИ - им одзеле златен накит лажејќи ги дека знаат да гатаат и да растураат магии

ЕДНО ДЕЛО ЗАСТАРУВА: Казната за Мијалков ќе се намали од 12 на 9 години затвор

ЕДНО ДЕЛО ЗАСТАРУВА: Казната за Мијалков ќе се намали од 12 на 9 години затвор