21 Октомври, 2021
0.0341

20-ТИНА ДЕЦА ХОСПИТАЛИЗИРАНИ И ВО КОЗЛЕ СО ТЕШКИ ПНЕВМОНИИ: Треба да видиме дали се пост-ковид компликации, д-р Стојановска за Фактор

Објавено во: Македонија 09 Јули, 2021

Откако беше вклучен алармот за зголемен број на деца во Општата болница Гевгелија со симптоми на респираторната инфекција кои според тамошните лекари не се типични за овој период од годината, денеска има информација и од Институтот за белодробни заболувања кај децата-Козле, во Скопје, дека таму, пак, исто така има 20-тина хоспитализирани дечиња со тешки долнореспираторни заболувања.

Д-р Лидија Стојановска, педијатар во Институтот за Фактор појаснува дека кај сите овие дечиња, кои се од доенчка возраст, па се до 2-3 години, инфекцијата трае подолго, односно самото лекување трае повеќе денови од вообичаено.

-Станува збор за дечиња со тешки долнореспираторни инфекции кои се резистентни на терапијата, заради што текот на лекувањето е подолг. Обично сите пневмонии за седум дена се лекуваат, но тука сега лекуваме и до 10, 12 дена. Ваквите долнореспираторни инфекции се карактеристични за зимскиот период, така што можам да кажам дека ова е нешто сосема невообичаено и нетипично  за овие летни месеци. Инаку, сите примени дечиња кои ги лекуваме тука, имаат негативни тестови на Ковид-19, бидејќи како и досега, откако почна пандемијата, ПЦР тестот е главен протокол при прием во болница. Она што треба да го направиме, за што и дискутиравме со стручниот колегиум е да видиме дали станува збор за пост-ковид компликација. Веќе е докажано дека најголем дел од децата, инфекцијата со корона вирусот ја поминаа асимптоматски, но сметам дека треба да се направат антитела, за да видиме дали имале контакт со вирусот и дали ова сега со кое се соочуваме е навистина пост-ковид компликација, посочува д-р Стојаносвка.

Инаку, и во гевгелија, како што денеска информираше министерот за здравство, Венко Филипче, сите дечиња се негативни на корона вирусот. Утринава, тим од Клиниката за детски болести од Скопје, предводен од директорката, Аспазија Софијанова отпатува во Гевгелија за да заедно со тамошните лекари испитаат за каква респираторна инфекција станува збор кај дури 50-тина деца од доенчка возраст до пет години.  

Во моментов во болницата се хоспитализирани само две бебиња, поради возраста, а околу 20 деца се на терапија.

Ваков тип на инфекции не се карактеристични за летниот период, туку за есен, и затоа ќе се испитува што ги предизвикало, истака денеска Филипче, а како што вчера соопшти Министерството за здравство, по детална анализа, јавноста ќе биде информирана.

Анита Буховски

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски