22 Октомври, 2019
0.0173

3 милјарди евра кредит за југоисточна Европа

Објавено во: Свет, Финансии 15 Октомври, 2012

Европската банка за обнова и развој ќе одобри три милијарди евра кредити за земјите од југоисточна Европа кои беа најпогодени од кризата во еврозоната, потврдил неименуван извор од банката во Токио. Кредитот треба да биде доделен следните две години. Како што за Ројтерс изјави претседателот на ЕБРД, Сума Чакрабарти, тој имал намера да ги наговори и другите меѓународни финансиски институции да дадат свој финансиски придонес за југоисточна Европа, а разговорите се планирани за оваа седмица.
ЕБРД ќе се концентрира на поддршка на банкарскиот и на приватниот сектор во земјите од регионот и ќе настојува да го поттикне вработувањето низ големи инфраструктурни проекти, како што се градењето железнички пруги патишата, велат од банката во Токио.
Светска банка исто така најави дека е заинтересирана за тој план и би можела да учествува во неговото финансирање со најмногу пет милијарди евра, вели друг добро упатен извор.
Треба притоа да се додаде дека секое евро коешто ќе го вложи ЕБРД, најчесто, во просек привлекува дополнителни 2,6 евра приватни инвестиции, со што проценетиот првичен износ би стигнал до 15 милијарди евра.
Осврнувајќи се на ситуацијата во новите членки на Европската унија, ЕБРД во јули годинава прогнозираше пад на хрватската, словенечката и унгарската економија во 2012 година, а предупреди дека земјите од југоисточна Европа, како Бугарија и Романија, се особено ранливи на кризата во еврозоната.
„Постојано слушаме за Грција, Италија и Шпанија, а речиси никој не зборува за другите земји во соседството на Грција, коишто, исто така, чувствуваат негативни последици од ефектот на прелевање на кризата", вели Чакрабарти.
Балканките економии, истовремено, во голема мера зависат од вложувањата на Грција, Италија и другите земји од еврозоната. Затоа, појаснува претседателот на ЕБРД, досега настојувањата биле насочени кон намалувањето на дефицитите, но ја уважуваме и потребата од структурни реформи во земјите од регионот, за да може да уживаат во плодовите од растот кога економиите ќе заздрават.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува