20 Јуни, 2021
0.0212

37-ГОДИШЕН ПАЦИЕНТ НА РЕСПИРАТОР: Во ГОБ „8 Септември“ денеска примени нови 16 пациенти

Објавено во: Македонија 09 Јули, 2020

И покрај тоа што расте трендот на се поголем број излекувани пациенти, денеска во најголемиот ковид-центар во Македонија, ГОБ „8 Септември“ се примени 16 новозаразени со Ковид-19, и тоа со многу тешка клиничка слика.

-Се радуваме на секој излекуван пациент. Денеска оттука заминаа 17 луѓе кои се изборија успешно со болеста. Некои беа во болницата цели три недели, бидејќи лекувањето трае долго. Но, за жал, денешната статистика покажува дека хоспитализирани се 16 нови заразени се вирусот, кои доаѓаат на лекување со многу сериозна клиничка слика. Некои од нив имаа сатурација 40, 50, едвај дишат, велат извори на Фактор од болницата.

Во оваа болничка установа се поголем е бројот и на млади пациенти, истакнуваат нашите извори и нагласуваат дека нивната сотојба наложува потреба од кислородна поддршка.  

-Тука е сместен пациент кој има само 37 години, но е на респоратор. Вчера му беше даден и лекот актембра, па денеска е подобар. Секоја секунда од неговата здравтвена состојба ја следат инфектолозите и анестезиолозите, појаснуваат од ГОБ „8 Септември“.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

За 24 часа има 8 заразени, а починати од коронавирусот нема

За 24 часа има 8 заразени, а починати од коронавирусот нема

Спречен e шверц на марихуана преку Охридското Езеро

Спречен e шверц на марихуана преку Охридското Езеро

Навивачот кој чукаше на искинат тапан, доби нов тапан на подарок

Навивачот кој чукаше на искинат тапан, доби нов тапан на подарок

Носете маска онаму каде е задолжителна, полицијата за едно деноноќие казни 103 лица

Носете маска онаму каде е задолжителна, полицијата за едно деноноќие казни 103 лица

Каракачанов вели дека Борисов фаќал кривини во спорот со Македонија

Каракачанов вели дека Борисов фаќал кривини во спорот со Македонија

Сообраќајка кај Градско, автомобил паднал на пруга при што се повредени петмина

Сообраќајка кај Градско, автомобил паднал на пруга при што се повредени петмина

МВР: Има 203 санкционирани возачи во Скопје, 58 за брзо возење

МВР: Има 203 санкционирани возачи во Скопје, 58 за брзо возење

Ќулавкова: Слоганот „Македонија е бугарска" прогласен за официјална стратешка цел на Бугарија е закана по мирот

Ќулавкова: Слоганот „Македонија е бугарска" прогласен за официјална стратешка цел на Бугарија е закана по мирот

Џамбаски: Кога Заев е во Скопје заборава дека Македонија е бугарска

Џамбаски: Кога Заев е во Скопје заборава дека Македонија е бугарска