29 Мај, 2024
0.0413

ЧУМАТА НА 21 ВЕК: 46.000 жртви на коронавирусот во Европа

Објавено во: Свет, Корона Вирус 05 Април, 2020

Добивај вести на Viber

Според податоците од Институтот Роберт Кох, Во Германија до сега има 2.300 заразени лекари, мецицински сестри и негуватели, а оттаму предупредуваат дека бројот би можел да е поголем, бидјќи претпоставуваат дека не се регистрирани сите сличаи.

Во изјава за Зидојче цајтунг и телевизиите НДР и ВДР, Институтот наведува дека овие податоци се однесуваат само на вработените во болниците, но не и во лекарските ординации,амбуланти, лаборатории и домови за стари лица, чиј  број во Германија е огромен. Оттука експертите уште еднаш предупредуваат дека можеби недостатокот на медицински кадар во земјата е најголемата мака на здравствениот систем во Германија.

Европа заедно со САД се епицентарот на пандемијата во светот. САД очекуваат голем број починати во текот на наредните две недели, а во Европа веќе има над 46.000 жртви од коронавирусот. Речиси 85 проценти од починатите се во Италија, Шпанија, Франција и во Велика Британија. Овие податоци говорат дека европскиот континент е најтешко погоден од пандемијата на коронавирусот.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?