22 Септември, 2023
0.0976

Абдилфета Алими откако излезе од затвор: Само на 27 април 2017 ми ги дадоа клучевите од Собранието

Објавено во: Македонија 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Абдилфета Алими, вработениот во Собранието кој беше осуден за предавањето на клучевите од портите на Собранието на 27 април 2017, неодамна излезе од затвор откако му заврши неколкугодишната казна и вечерва гостуваше во емисијата „Патот кон“ на Алсат. Тој рече дека претходно бил систематизиран и му било одредено да ги има клучевите од портите сам дента на „крвавиот четврток“.

„Тој ден бев систематизиран на тоа место. Никогаш претходно не бев таму 7 месеци, освен на критичниот ден. Не знаев за таквите игри. Со тие клучеви, средните врати никогаш не биле отворени. Знаете добро кој ги отвори вратите“, рече Алими.

Чуварот кој наедно дента се обиде да го спаси од претепување тогашниот пратеник и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, вели дека вратите не биле отворени со клучевите што ги предал.

„Му ги дадов клучевите затоа што беше супериорен и имаше политичка моќ. Тој беше телохранител на Трајко Вељановски. Во тоа време на власт беше ВМРО-ДПМНЕ. Но знајте дека со тие клучеви никогаш не биле отворени средните врати на Собранието. Добро знаете кој ги отвори вратите, тие што беа амнестирани“, изјави Алими


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Груевски е гневен на Мицкоски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Груевски е гневен на Мицкоски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ

(ФОТО) Спасовски заедно со граѓаните беше во манастирот „Успение на Пресвета Богородица” во селото Матејче

(ФОТО) Спасовски заедно со граѓаните беше во манастирот „Успение на Пресвета Богородица” во селото Матејче

Милошоски за Груевски: Нека си пишува за своите приоритети, дали се лични или политички, не е битно

Милошоски за Груевски: Нека си пишува за своите приоритети, дали се лични или политички, не е битно

Млад скопјанец со украден автомобил прегазил жена и избегал

Млад скопјанец со украден автомобил прегазил жена и избегал

Полицијата го приведе лицето кое со автомобил сакало да удри во возилото на градоначалникот на Гази Баба

Полицијата го приведе лицето кое со автомобил сакало да удри во возилото на градоначалникот на Гази Баба

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите