19 Декември, 2018
0.2518
    ADIN 660    -5.71%     ALK 8200    -0.24%     GRNT 800    0.72%     KMB 5023.88    -0.5%     MPT 47000    0.61%     MTUR 4900    0%     RADE 1800    -0.88%     RMDEN16 96.2    -0.82%     STB 1285.06    -0.08%     TTK 1245    0%     USJE 23000    -2.13%     ZLRB 6170    0%

Ахмети: Храбро ќе продолжиме и кон решавање на спорот со името

Објавено во: Македонија 17 Април, 2018

Лидерот  на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети го поздравува денешниот Извештај за напредок објавен од високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини и комесарот Јоханес Хан во Брисел, со посебен акцент на безусловната Препорака за почеток на разговорите со Европската Унија, информираше кабинетот на Ахмети.

„Реформското парламентарно мнозинство успеа да ги исполни итните очекувања на официјален Брисел, на меѓународните пријатели и на граѓаните, но не застануваме тука. ДУИ вети дека ќе продолжи со реформите и за зајакнување на напорите за целосно владеење на правото како и за борба против корупцијата и организираниот криминал. Храброста за решавање на отворените прашања се наградува, затоа храбро ќе продолжиме во периодот пред нас и кон решавање на спорот со името како наша последна пречка кон ЕУ и НАТО“ – вели Ахмети.

Тој изрази задоволство од реализацијата и напредокот на системските реформи во земјата, што денеска беше награден од Брисел, но додаде дека има уште работа за добивање на датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Од веста која денеска беше објавена е презадоволен и премиерот Зоран Заев, и тој вети дека и понатаму ќе работат. 

Можеби ќе ве интересира

Наместо да ги зголеми квотите со лекови, Фондот ќе им ги скрати на поголемите аптеки

Наместо да ги зголеми квотите со лекови, Фондот ќе им ги скрати на поголемите аптеки

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги бојкотира измените на Уставот, за нив тоа е фарса

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги бојкотира измените на Уставот, за нив тоа е фарса

Колку продолжени викенди ќе имаме во 2019 година?

Колку продолжени викенди ќе имаме во 2019 година?

Приведен Скопјанец: Запленети околу 515 килограми марихуана на ГП Богородица

Приведен Скопјанец: Запленети околу 515 килограми марихуана на ГП Богородица

Груевски избега од затвор, но не и од загадениот воздух

Груевски избега од затвор, но не и од загадениот воздух

Стојанче Ангелов по стапките на Срѓан Керим и Никола Груевски

Стојанче Ангелов по стапките на Срѓан Керим и Никола Груевски

Интерпелација за Димитров

Интерпелација за Димитров

Познато кој ќе биде а кој нема да биде помилуван за крвавиот четврток

Познато кој ќе биде а кој нема да биде помилуван за крвавиот четврток

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Тричковски, Цаноски, Фрчкоски....Кој се беше на номинирањето на Заев за Нобеловец

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Тричковски, Цаноски, Фрчкоски....Кој се беше на номинирањето на Заев за Нобеловец