26 Април, 2018
0.0578

Ахмети: Храбро ќе продолжиме и кон решавање на спорот со името

Објавено во: Македонија 17 Април, 2018

Лидерот  на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети го поздравува денешниот Извештај за напредок објавен од високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини и комесарот Јоханес Хан во Брисел, со посебен акцент на безусловната Препорака за почеток на разговорите со Европската Унија, информираше кабинетот на Ахмети.

„Реформското парламентарно мнозинство успеа да ги исполни итните очекувања на официјален Брисел, на меѓународните пријатели и на граѓаните, но не застануваме тука. ДУИ вети дека ќе продолжи со реформите и за зајакнување на напорите за целосно владеење на правото како и за борба против корупцијата и организираниот криминал. Храброста за решавање на отворените прашања се наградува, затоа храбро ќе продолжиме во периодот пред нас и кон решавање на спорот со името како наша последна пречка кон ЕУ и НАТО“ – вели Ахмети.

Тој изрази задоволство од реализацијата и напредокот на системските реформи во земјата, што денеска беше награден од Брисел, но додаде дека има уште работа за добивање на датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Од веста која денеска беше објавена е презадоволен и премиерот Зоран Заев, и тој вети дека и понатаму ќе работат. 

Можеби ќе ве интересира

Град Скопје бара магацин за споменици

Град Скопје бара магацин за споменици

СДСМ: Владата конечно ја враќа економијата на вистинска патека

СДСМ: Владата конечно ја враќа економијата на вистинска патека

Констатирана ниска култура и толеранција на социјалните мрежи во Македонија

Констатирана ниска култура и толеранција на социјалните мрежи во Македонија

Владата на Република Македонија со сите свои капацитети е во целосна функција и во служба за граѓаните

Владата на Република Македонија со сите свои капацитети е во целосна функција и во служба за граѓаните

ЏАФЕРИ НЕРВОЗНО ДО ЗАЕВ: Преземете мерки за однесувањето на министрите, последен пат кажувам

ЏАФЕРИ НЕРВОЗНО ДО ЗАЕВ: Преземете мерки за однесувањето на министрите, последен пат кажувам

Грабар-Китаровиќ по средбата со Иванов: Ќе сториме што и да е потребно за до јуни Македонија да добие датум за преговори

Грабар-Китаровиќ по средбата со Иванов: Ќе сториме што и да е потребно за до јуни Македонија да добие датум за преговори

ПОГОЛЕМА СВЕСТ: Амбасадори решија да го зачистат кејот на Вардар

ПОГОЛЕМА СВЕСТ: Амбасадори решија да го зачистат кејот на Вардар

ЈП Водовод и канализација: Прекинато водоснабдување на неколку места во Аеродром

ЈП Водовод и канализација: Прекинато водоснабдување на неколку места во Аеродром

Родителските школи даваат резултат

Родителските школи даваат резултат