14 Април, 2024
0.0247

АНА БРНАБИЌ СО ОБЈАСНУВАЊЕ: Ја почитувам Германија, но моја желба е да не почитуваат и нас

Објавено во: Балкан 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Премиерката Ана Брнабиќ денеска се осврна на изјавите на претседателот на Комисијата за надворешни работи на германскиот Бундестаг, Михаел Рот за изборите и рече дека ја почитува Германија и нејзините политичари и дека единствена желба и е Германија да ја почитува Србија и нејзината суверенитет на ист начин и не се меша во внатрешните работи.работни места.

„Имате германски политичар кој вели дека Србија треба веднаш да ги спроведе препораките на ОДИХР, а тие (Германија) не. Чувствувам потреба да кажам дека тие како сериозна држава треба да ги слушаат советите што и ги даваат на Србија. Имаа пет препораки и ниту една не беше спроведена, па добија 10 препораки. За разлика од Србија која ги спроведува препораките, и во последниот извештај имавме помалку, во однос на претходниот“, рече премиерот на прес-конференцијата по седницата на Претседателството на СНС.

Кога станува збор за изјавите на претседателот на Националното движење на Србија и пратеник Мирослав Алексиќ и меѓународната истрага, Брнабиќ рече дека се чини дека тој и заменик-претседателот на Партијата за слобода и правда Борко Стефановиќ имаат измислен пријател, бидејќи не некој ја виде таа меѓународна истрага.

„Водат истрага со замислени пријатели, оваа истрага ја водат секој ден. Браво, нека продолжат. Сè додека им е во мислите, не можеме многу да помогнеме, но не задира во суверенитетот на Србија. Јас не сум задолженА за тоа. За се друго, меѓународни истраги во таа форма, како што сакаат, како што бараа да гласа Европскиот парламент, како што велат ќе изгледа во нивното идеално сценарио, тоа никогаш нема да се случи во Србија додека луѓето од СНС бараат," таа рече.

Премиерката додаде дека не верува оти опозицијата некогаш ќе биде на власт бидејќи луѓето во Србија пред сè го ценат својот суверенитет, независност и слобода.

„Тука сме да го браниме. Да ги почитуваме другите земји и да бараме да ја почитуваат Србија. Меѓународната истрага никогаш“, рече таа.

Можеби ќе ве интересира

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?