30 Ноември, 2020
0.0221

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Објавено во: Македонија 27 Октомври, 2020

Меѓу вчерашната црна бројка од 15 починати, е и 41-годишниот Игрор Ангеловски од Велес, кој со Ковид-19 се борел повеќе од 20 дена. Од велешката болница за Фактор изјавија дека кај нив бил хоспитализиран на 7.октомври, но по една недела, откако состојбата му се влошила, пациентот итно бил префрлен на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

-Пациентот беше поранешен припадник на специјалната единица „Тигри“ и беше физички активен и силен. Колку што ние знаеме, тој немаше други здравствени состојби или коморбидитети. Во Општата болница во Велес беше примен на 7 овој месец, но по неколку дена состојбата му се влоши. Со сатурација некаде под 70, итно го префрливме во Скопје, на Инфективната клиника. За жал последниве неколку денови уште повеќе му се влошила здравствената состојба, по што и почина, вели за Фактор, д-р. Весна Николовска Неделкова, од Општата болница Велес.

Инаку, бројот на починати во октомври, до денеска е 209, а само во последните десеттина дена починаа 113 пациенти. Дел од нив имаше пациенти и на 35 и 36 години, кои ја изгубија битката со корона вирусот.

А.Б. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите