14 Јули, 2024
0.0242

Балансирана и здрава цревна флора со пробиотски јогурт

Објавено во: Мои пари 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Здравата цревна флора во голема мера е одговорна за целокупното физичко и ментално здравје на човекот. Секојдневната употреба на пробиотик кој е присутен во пробиотскиот јогурт има потенцијални здравствени придобивки како ефикасен, превентивен и терапевтски метод кој помага за подобрување на цревната средина и одржување на балансирана и здрава цревната флора.

Со внесување на добри или корисни бактерии во цревата, пробиотиците можат да помогнат во обновувањето на микробиолошката рамнотежа нарушена од фактори како што се лоша исхрана, стрес, болест или употребата на антибиотици. Оваа микробиолошка рамнотежа е од суштинско значење за промовирање на гастроинтестиналното здравје, намалување на ризикот од дигестивни нарушувања како синдром на нервозно дебело црево и воспалителна болест на цревата и подобрување на функцијата на имунитетот.

Вклучувањето на ферментирани млечни производи, како што е функционалниот т.е. пробиотскиот јогуртот, во дневниот внес на храна е клучно за промовирање на здравјето на дигестивниот систем и зајакнување на имунолошкиот систем. Функционалниот јогурт, збогатен со пробиотици, нуди удобен и вкусен начин за поддршка на одржувањето на хармонична цревна флора. Пробиотиците се живи микроорганизми кои, кога се консумираат во соодветни количини, даваат здравствени придобивки. Lactobacillus и Bifidobacterium се два вообичаени вида на пробиотици кои се наоѓаат во функционалниот јогурт Баланс+. Освен најкорисните пробиотски бактерии, Баланс+ го содржи и пребиотикот олигофруктоза којшто е храна за пробиотиците и го зголемува и засилува нивното дејство, а со тоа и резултатот од  консумирање на јогуртот.

Токму корисните ефекти од консумирањето на Баланс+ врз варењето и дигестивниот систем се докажани со клиничката студија. Оваа студија, нагласувајќи го потенцијалот на јогуротот да ја регулира гастроинтестиналната функција, покажа дека со редовно консумирање на Баланс+ во континуитет од 10 дена по минимум 500 грама дневно, се намалуваат непријатните симптоми на синдром на нервозно дебело црево, го забрзува метаболизмот и ги решава проблемите со варењето. 

Можеби ќе ве интересира

ТАВ Аеродроми: Скопскиот аеродром го пречека првиот лет на авиокомпанијата AJet од аеродромот Сабиха Гокчен во Истанбул

ТАВ Аеродроми: Скопскиот аеродром го пречека првиот лет на авиокомпанијата AJet од аеродромот Сабиха Гокчен во Истанбул

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

„Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница“

„Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница“

Бонус од 7% со American Express на бензинските станици ОКТА

Бонус од 7% со American Express на бензинските станици ОКТА

Халкбанк ја доби наградата „STP AWARD 2023“ од Комерцбанк

Халкбанк ја доби наградата „STP AWARD 2023“ од Комерцбанк

Божиновски часовници и накит одбројуваат незаборавни моменти на „Охридско лето“

Божиновски часовници и накит одбројуваат незаборавни моменти на „Охридско лето“

Инвестиција вредна над 4,5 милиони евра за нов производствен погон на рафинирано Кристал масло

Инвестиција вредна над 4,5 милиони евра за нов производствен погон на рафинирано Кристал масло

Одличен за топли летни денови - Грекос - грчки тип на јогурт

Одличен за топли летни денови - Грекос - грчки тип на јогурт

Лимитирано издание на Jazzmaster Face-2-Face III: Реинтерпретација на идејата за ротирачки дизајн на куќиште

Лимитирано издание на Jazzmaster Face-2-Face III: Реинтерпретација на идејата за ротирачки дизајн на куќиште