13 Јуни, 2024
0.0267

БАРААТ ПОМОШ И ОД ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Некои членки на ЕУ против зголемениот увоз на земјоделски производи од Украина

Објавено во: Економија 01 Април, 2023

Добивај вести на Viber

Шефовите на држави и влади на Бугарија, Унгарија, Полска, Романија и Словачка испратија писмо до претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во кое повикуваат на преиспитување на мерките за борба против негативните ефекти од зголемениот увоз на земјоделски производи од Украина во овие земји, објави прес-службата на бугарскиот претседател.

Според лидерите на петте земји-членки на ЕУ, војната на Русија против Украина доведе не само до огромно зголемување на производствените трошоци во земјоделскиот сектор и деловните ризици, туку и до проблеми на земјоделските пазари во Европа, се вели во писмото. 

Најсериозните потешкотии поради значителното зголемување на понудата на земјоделски производи се забележани токму во земјите кои граничат со Украина или во нејзина непосредна близина.

Во исто време, тешкото пласирање на вишокот жита, маслодајни и други култури во магацините ги дестабилизира пазарите и доведува до наметнување дополнителни трошоци за земјоделските производители.

Во писмото се нагласува потребата од значително зголемување на финансирањето на ЕУ за мерките за поддршка, при што лидерите бараат дополнителни извори на финансирање за поддршка на земјоделците кои претрпуваат штета и се изложени на ризик да ја загубат ликвидноста.

Европската комисија е исто така поканета да ја анализира можноста за купување на вишок жито од земјите-членки кои се соседи на Украина за хуманитарни цели.

Потврден е и повикот за финансиска поддршка од ЕУ за побрз развој на транспортната инфраструктура и зајакнување на врските за да се овозможи непречен трансфер на стоки од Украина во трети земји.

Украина, еден од најголемите светски извозници на жито, ги блокираше своите пристаништа на Црното Море по руската инвазија во февруари 2022 година и најде алтернативни транспортни патишта низ земјите на Европската унија, Полска и Романија, а таканаречените логистички тесни грла доведоа до големи количини украинско жито, што се поевтини од оние што се произведуваат во ЕУ, завршуваат во земјите од Централна Европа, што се одрази на продажбата на производите на локалните производители.

Можеби ќе ве интересира

ОТКРИВАЊЕТО НА НОВИ НАОЃАЛИШТА НА ЗЛАТО СТАНУВА ТЕШКО: Koлкaви златни резерви има во светот?

ОТКРИВАЊЕТО НА НОВИ НАОЃАЛИШТА НА ЗЛАТО СТАНУВА ТЕШКО: Koлкaви златни резерви има во светот?

САДУЛА ДУРАКИ ОД ДУИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ЗАМЕНИК ДИРЕКТОР ВО „ТЕЛЕКОМ“ - ќе си биде пратеник, функциите се неспојливи

САДУЛА ДУРАКИ ОД ДУИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ЗАМЕНИК ДИРЕКТОР ВО „ТЕЛЕКОМ“ - ќе си биде пратеник, функциите се неспојливи

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ АКЦИОНЕРИ НА „ГРАНИТ“ - за дивидендата, еве какви податоци треба да достават оние што тоа досега не го сториле

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ АКЦИОНЕРИ НА „ГРАНИТ“ - за дивидендата, еве какви податоци треба да достават оние што тоа досега не го сториле

ДЗР во неверување,од концесија на рудници државата за четири години наплатила само 45 милиони евра

ДЗР во неверување,од концесија на рудници државата за четири години наплатила само 45 милиони евра

„НЕ МИ СЕ ЖАЛИ ЗА НЕШТО ШТО БИЛО ПРЕД ПЕТ ГОДИНИ, НАПРАВИ НЕШТО“ - нови детали од поткастот „Бизнис муабети“ на Фактор

„НЕ МИ СЕ ЖАЛИ ЗА НЕШТО ШТО БИЛО ПРЕД ПЕТ ГОДИНИ, НАПРАВИ НЕШТО“ - нови детали од поткастот „Бизнис муабети“ на Фактор

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата

КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата

РУРАЛЕН ГРАД ВО ИСТОЧНА КИНА ГО „ПОГОДИ“ СВЕТСКИОТ АКОРД НА ВИОЛИНА: индустријата брзо се прошири благодарение на високиот квалитет и ниските цени

РУРАЛЕН ГРАД ВО ИСТОЧНА КИНА ГО „ПОГОДИ“ СВЕТСКИОТ АКОРД НА ВИОЛИНА: индустријата брзо се прошири благодарение на високиот квалитет и ниските цени