12 Јули, 2020
0.0441

Беше 68 дена на респиратор и преживеа

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Јуни, 2020

Шкотски пилот помина 68 дена на респиратор во Виетнам и преживеа. 

Пилотот познат низ Велика Британија како „Пациентoт 91“, Стивен Камерон, поминал цели 68 дена на респиратор во болница во Хо Ши Мин, Виетнам. Камерон беше последниот пациент на интензивната нега во тамошната болница, но и една од најтешките случаи на коронавирус кои се третирани. 

Во земјата со околу 95 милиони луѓе има само неколку стотици потврдени случаи на зараза, а според Би Би Си, нема смртни случаи. Пилотот  стана познат како „Пациент 91“, што е бројот што му е доделен кога се разболел во март.

43-годишниот Камерон вели дека е крајно благодарен на виетнамскиот народ.

„Јас сум особено благодарен за проклетата упорност на лекарите кои одлучија дека нема да умрам“, рече Камерон.

Шансите на Камерон за опстанок беа многу мали, само околу десет проценти. Десетици експерти и специјалисти одржуваа конференциски повици секој ден за да разменуваат мислења за состојбата на Камерон.

За време на десетнеделната кома, Камерон изгубил дури 20 килограми, а мускулите атрофирале до таква мера што едвај можеше да ја крене ногата за неколку сантиметри. Тој исто така страда од посттрауматско стресно нарушување и епизоди на депресија. Сè што сака сега е, кога ќе закрепне, да се врати во Шкотска.

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот