20 Јуни, 2024
0.0310

БЕШЕ ГУВЕРНЕР НА НАРОДНА БАНКА: Димитар Богов стравува од „финансиски колапс“ за Украина

Објавено во: Економија 21 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Димитар Богов,поранешниот гувернер на Народна банка, а сега како претставник на Европската банка за обнова и развој во изјава за реномирнаиот „Политико“ ја предупреди Европската комисија дека следува економски колапс на Украина ако биде прекинато финансирањето.

Европската комисија може да снема пари за Украина порано од очекуваното. Во февруари, ЕУ постави готовина од 50 милијарди евра за да ја поддржи економијата на земјата до 2027 година, по неколкунеделни мачни преговори.

Но, тоа не беше крајот на приказната. Националните влади полека сфаќаат дека наскоро финансискиот маневар ќе се стесни.

Брисел е на пат да и исплати речиси половина од готовината на Украина до крајот на оваа година. Но, иако планираното финансирање изгледа доволно во 2024 година, ЕУ се соочува со тешка борба да продолжи да ја поддржува украинската економија во годините што доаѓаат - особено со потенцијалниот избор на Доналд Трамп за претседател на САД во ноември, кој се заканува да ги влоши работите.

Недостатокот на странска помош за Украина може да предизвика финансиски хаос за нејзината економија разурната од војна. 

„Ова ќе значи влошување на макроекономската стабилност. Депрецијацијата на валутата ќе доведе до инфлација. И тогаш влегуваме во доста опасна ситуација“, рече Димитар Богов во изјава за „Политико“.

Затоа размислувањата во Брисел сега се свртуваат кон алтернативни начини за финансирање на Украина без користење на нејзиниот седумгодишен буџет, што бара едногласност меѓу 27-те земји на ЕУ. Најверодостојната опција, која ја поддржуваат САД, е користење на замрзнатите руски средства  како заем од 50 милијарди евра за Украина.

Поддржувачите тврдат дека оваа рута би понудила долгорочни гаранции без да се користат парите на даночните обврзници во време на притиснати национални буџети и зголемени долгови во Европа.


Можеби ќе ве интересира

МТЕЛ ПРЕГОВАРА ЗА КУПУВАЊЕ НА ЛАЈКАМОБАЈЛ - фирмата ќерка на српски Телеком сака да го шири деловното работење на македонскиот пазар

МТЕЛ ПРЕГОВАРА ЗА КУПУВАЊЕ НА ЛАЈКАМОБАЈЛ - фирмата ќерка на српски Телеком сака да го шири деловното работење на македонскиот пазар

ФАКТОР АНАЛИЗА: Само модата никогаш не излегува од мода! Кои се омилените модни продавници во кои лани потрошивме над 134 милиони евра?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Само модата никогаш не излегува од мода! Кои се омилените модни продавници во кои лани потрошивме над 134 милиони евра?

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар

ФАКТОР АНАЛИЗА: ЕВЕ КОЛКУ ЗАРАБОТИЛЕ ФИРМИТЕ ШТО ПРОИЗВЕДУВААТ ЛЕБ

ФАКТОР АНАЛИЗА: ЕВЕ КОЛКУ ЗАРАБОТИЛЕ ФИРМИТЕ ШТО ПРОИЗВЕДУВААТ ЛЕБ

БУГАРИЈА Е НАЈЛОША ВО ЕУ: Каде е Македонија со БДП во однос на ЕУ?

БУГАРИЈА Е НАЈЛОША ВО ЕУ: Каде е Македонија со БДП во однос на ЕУ?

ДОБРА ВЕСТ ЗА КВАЛИФИКУВАНИТЕ РАБОТНИЦИ: Германија ги олеснува процедурите

ДОБРА ВЕСТ ЗА КВАЛИФИКУВАНИТЕ РАБОТНИЦИ: Германија ги олеснува процедурите

ПОЛН КАПАЦИТЕТ ЌЕ ИМААТ ЗА ДВЕ ГОДИНИ: Држава во ЕУ почна да ископува ураниум

ПОЛН КАПАЦИТЕТ ЌЕ ИМААТ ЗА ДВЕ ГОДИНИ: Држава во ЕУ почна да ископува ураниум

ФАКТОР АНАЛИЗА: Во Македонија се прават милиони од експлозиви

ФАКТОР АНАЛИЗА: Во Македонија се прават милиони од експлозиви

„МАКПЕТРОЛ“ ОБЈАВИ ВАЖНА ВЕСТ ЗА СВОИТЕ АКЦИОНЕРИ - еве што треба да знаат сопствениците на акции

„МАКПЕТРОЛ“ ОБЈАВИ ВАЖНА ВЕСТ ЗА СВОИТЕ АКЦИОНЕРИ - еве што треба да знаат сопствениците на акции