16 Декември, 2018
0.3023
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

БИЛА НОВИНАРКА, А СЕГА Е БЛОГЕРКА: Хрватка открива дали може да се заработи од блог

Објавено во: Финансии, Стил 30 Ноември, 2018

Мија Дропуљиќ од Хрватска цели 12 години била во новинарските води, била новинарка, уредник, а лани се впуштила во маркетинг, по што и недостигало пишувањето и решила да направи блог на кој ќе ги обедини пишувањето, патувањето и планинарењето.

Вели дека ова се трите работи кои ги сака, го отворила и почнала да пишува на блогот www.underdreamskies.com.

„Беше вистинско освежување да се пишува и креира без шеф над глава, да пишувам онака како што отсекогаш сакав и за работи кои мене лично ме инспирираат. Инстаграм имам со години, не сум ни сигурна кога го отворив. Тој ми служеше како визуелен дневник, и на него објавував фотографии од патувања и планинарски авантури. Така дознав дека моите пријатели сакаат да дознаат нешто повеќе за моите патувања и авантури. И така се роди блогот кој го гледам како виртуелно место за заљубеници во патувања и авантури“, вели блогерката.

Блогот додава дека треба да инспирира, едуцира, и информира, а освен натписи за своите патувања, има и дел текстови за искуствата на нејзините пријатели.

За блогот вели дека е нејзино хоби, засега не живее од него, но има приходи кои и помагаат да реализира повеќе патувања.

„Не живеам од него, во смисла да ги покривам месечните трошоци, но остварив бројни соработки со многу респектабилни брендови како на пример outdoor brend Fjallraven. Добивав понуди и од брендови кои лично не ги користам и ги одбивав“, додава Дропуљиќ.

Посетила многу земји, ја поминала цела Европа. Летово била и во Македонија, и е воодушевена.

„Искрено никогаш не сум ги броела градовите каде сум била и сум ги посетила, тоа ми се чини како натпреварување и фалење“, вели таа.

Додава дека била во Италија, Холандија, Португалија, Белгија, Австрија, Романија, Турција, а посебно и се допаѓа Њујорк, Јордан, но има желба да ја истражи Азија, почнувајќи од Талјанд, Камбоџа, Лаос, Виетнам. Интересна земја за посета за неа е и Мексико. 

„Сакам патувањето малку да ме „протресе“, да запознам други култури, да размислам за нивниот и мојот начин на живот, да пробам поинакви јадења, да научам историја“, раскажува блогерката. 

Сака идната година да оди на далечно патување, но вели дека ниту една држава или регион не треба да се потценува, а оној кој сака да шета ќе најде убаво место и зад следниот агол. За себе вели дека често поминува време на еднодневни излети во околината на Загреб. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

Пет совети како да се биде богат

Пет совети како да се биде богат

Им требаат 15.000 работници

Им требаат 15.000 работници

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година