16 Јануари, 2022
0.0259

Биљали ги критикува ДУИ, Најчевска предлага отповикување на Џафери

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2019

Не престануваат коментарите во јавноста по последните случувања во Парламентот поврзани со пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски.

И професорите со коментари на социјалните мрежи за откажувањето на седницата на која требаше да се одлучи за пратеничкиот имунитет на погореспоменатиот пратеник.

„Не е првпат водството на ДУИ да покаже природна поврзаност со ВМРО“ - пишува на Фејсбук професорот Мерсел Биљали.

-Нивната неодговорност, корупција и неписменство масовно ги исели младите од северозападниот дел на државата...-додава тој.


Критики доаѓаат и од коментарот на професорката Мирјана Најчевска.

Таа пишиува дека 20 пратеници треба да предложат отповикување на Џафери од функцијата претседател на Собранието.

„И мислам дека е потребна сериозна истрага за сознанијата кои ги имала партијата ДУИ за нападот на Собранието, каде биле пратениците од оваа партија, што правеле и дали има нивна вмешаност во настаните“-коментира Најчевска.


Можеби ќе ве интересира

САКАМЕ ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО УСТАВОТ НА РСМ, А МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА НЕМА: Петков за БТВ

САКАМЕ ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО УСТАВОТ НА РСМ, А МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА НЕМА: Петков за БТВ

МАКЕДОНИЈА ВО „ЦРВЕНАТА ЗОНА“ ЗА БУГАРИЈА: Од 19.јануари и децата над 12 години мора да имаат негативен ПЦР тест, во спротивно следува 10-дневен карантин

МАКЕДОНИЈА ВО „ЦРВЕНАТА ЗОНА“ ЗА БУГАРИЈА: Од 19.јануари и децата над 12 години мора да имаат негативен ПЦР тест, во спротивно следува 10-дневен карантин

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

ОД 1.348 НОВОЗАРАЗЕНИ 145 ГРАЃАНИ ПО ВТОР ПАТ СЕ ИНФИЦИРАНИ СО КОВИД: Починаа 8 пациенти

ОД 1.348 НОВОЗАРАЗЕНИ 145 ГРАЃАНИ ПО ВТОР ПАТ СЕ ИНФИЦИРАНИ СО КОВИД: Починаа 8 пациенти

Пред точно 14 години почина Никола Кљусев-првиот премиер на независна Република Македонија

Пред точно 14 години почина Никола Кљусев-првиот премиер на независна Република Македонија

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

ИНЦИДЕНТ НА ИНФЕКТИВНОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ОХРИД: Физички е нападната вработена

ИНЦИДЕНТ НА ИНФЕКТИВНОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ОХРИД: Физички е нападната вработена

ПОВЕЌЕ ОД 300 ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ САМО ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Венко Филипче во операциона сала-успешно завршена операција кај млада пациентка

ПОВЕЌЕ ОД 300 ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ САМО ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Венко Филипче во операциона сала-успешно завршена операција кај млада пациентка

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија