08 Јули, 2020
0.0342

Благ раст на европските берзи

Објавено во: Свет, Финансии 24 Октомври, 2012

Благ раст на европските берзи откако добрите податоци од Кина ги неутрализираа лошите германски резултати од третиот квартал годинава. Лондонскиот „ FTSE“ порасна за 0,2% на 5.811 поени, франкфуртскиот „DAX“ за 0,3% на 7.197 поени, а парискиот „CAC“ за 0,6 % или 3.425 поени. „Податоците од Кина се поттикнувачки. Не сметам дека ова ќе ја извлече глобалната економија од калта во која се наоѓа, но би можела да наведе на внимателност при продавањето на акции“, вели Мајкл Хјусон од агенцијата „CMC Markets“. Рударските акции беа најголеми добитници со 0,6%, а акциите на „Antofagast“ скокнаа 2%, на „Eurasian Natural Resources“ 1,9% и на „Kazakhmys“ за 3%. Последниот раст на акциите ги ограничи негативните податоците на институтот Ифо за неочекувано влошување на деловната клима во Германија во октомври, како и податоците за пад на активностите во компаниите во производниот и услужниот сектор во еврозоната.  

Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

ВЕКЛУРИ - ова е првиот лек за КОВИД-19 што го одобри Европската комисија

ВЕКЛУРИ - ова е првиот лек за КОВИД-19 што го одобри Европската комисија

ЗА ПРВ ПАТ ПО 37 ДЕНА - во Пекинг нема новозаразаени со коронавирус

ЗА ПРВ ПАТ ПО 37 ДЕНА - во Пекинг нема новозаразаени со коронавирус

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот