08 Август, 2020
0.0252

БЛОКАДА ОД БУГАРИЈА: Србите не отворија ново поглавје

Објавено во: Балкан 27 Јуни, 2020

Бугарија блокираше отворање на ново поглавје во преговорите на Србија. 

Се очекуваше Србија да отвори ново поглавје за преговори за слободата на движење на работната сила пред летните одмори, но не е постигнат потребниот консензус помеѓу земјите-членки на ЕУ.

Цитирајќи дипломатски извори, РТС објави дека Бугарија, Холандија, Белгија, Данска, Шведска, Финска и Германија не дале зелено светло за отворање на поглавје 2 од преговорите, наведувајќи ги одложувањата во реформите во владеењето на правото и неодамнешниот извештај на Европската комисија во оваа област.

Оваа одлука значи дека, за прв пат од почетокот на преговорите за членство, Србија нема да отвори никакви поглавја за преговори за време на претседателството на Советот на ЕУ, во случајов Германија.

Дипломатски извори велат дека за време на дебатата, Франција ја поддржала Србија, и покрај тоа што во претходниот период Париз беше еден од главните градови што се спротивстави на проширувањето на ЕУ на Балканот.

Франција повика на посилно политичко лидерство во процесот и предупреди дека одлуката да не се отворат поглавја ќе испрати лоша порака до регионот и може да има последици за дијалогот меѓу Белград и Приштина, велат извори во Брисел.

Седумте земји-членки остануваат категорични дека напредокот на Србија во клучните области на владеењето на правото е недоволен и не може да донесе позитивна одлука за отворање на поглавјето.

Можеби ќе ве интересира

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

На 52 години почина Исидора Бјелица

На 52 години почина Исидора Бјелица

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви