15 Јануари, 2021
0.0259

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

Објавено во: Свет 09 Јули, 2020

По 137 дена на одделението за интензивна нега во болницата „Папата Јован“ во италијанскиот град Бергамо нема ниту еден пациент со корона вирусот, а овој град во Ломбардија броеше илјадници заразени и почонати пациенти од Ковид-19.

Облечени само во нивните бели мантини, без скафандери и друга заштитна опрема, лекарите со голем аплауз влегле во болницата и ја соопштиле убавата вест, за веднаш потоа се одноминутен молк оддале почит за сите починати од корона вирусот.

- Денеска конечно ги гледаме нашите лекари и медицински сестри облечени во нивните вообичаени униформи. Победата дојде, изјави директорот на Ургентниот центар, Лука Лорини.

Интензивната нега во болницата „Папата Јован“ повеќе од 4 месеци се справуваше со оваа најтешките случаи на пациенти заболени од корона вирусот. Таму немаше празен болнички кревет, а во екот на епидемијата, во Бергамо болеста не успеаа да ја победат речиси 6.000 луѓе.


Можеби ќе ве интересира

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина