23 Февруари, 2024
0.0365

Борисов: Ништо не е завршено со Македонија, Заев да не се откажува

Објавено во: Македонија 18 Октомври, 2019

Добивај вести на Viber

-Ништо не е завршено со Македонија, бидејќи одлуката беше одложена, како што формално објасни Советот за мај за за време на хрватското претседателство, истакна бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Тој утрово пред пристигнувањето во Европскиот освет во изјава за медиумите потенцира дека е земена предвид огромната работа направена од Македонија и Алабија.

-Нашата поддршка одсекогаш ја имаа-категорично кажа Борисов.

„Да, постои страв од проширување - таков е спорот. Но, во никој случај ниту берлинскиот процес ниту овој процес заврши синоќа“, рече Борисов, додавајќи дека секоја земја има своја логика, а никој не рече „не“. Сите велат „добро, но ајде да се подготват колку што е можно подобро.

Борисов истакна дека разговарал со својот колега Зоран Заев и го советувал да не даде оставка.

„Тој направи многу работа и има уште многу да се направи“, истакна Борисов. Тој потсети дека кога Бугарија го направи својот цивилизациски избор, сите политички партии во нивната земја биле категорични дека тоа е нивниот европски пат.

Имено, проширувањето е тема на прес конференцијата на Советот на ЕУ закажана за денеска во 13 часот. Повеќе детали на темата читајте тука.

Можеби ќе ве интересира

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

ОХРИЃАНКА „ОЛЕСНЕТА“ ЗА 5.000 ЕВРА: Лице ја измамило за работа во странство

ОХРИЃАНКА „ОЛЕСНЕТА“ ЗА 5.000 ЕВРА: Лице ја измамило за работа во странство

СЕ ЈАВИ СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА: Тврдат дека не малтретирале мигранти на границата со Македонија

СЕ ЈАВИ СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА: Тврдат дека не малтретирале мигранти на границата со Македонија

Таткото на Леонид Индов ќе бара кривична одговорност од лекарската комисија

Таткото на Леонид Индов ќе бара кривична одговорност од лекарската комисија

(ВИДЕО) ГАРДИЈАН: Српската полиција соблекла мигранти по долна облека и по студот ги „турнала“ во Македонија

(ВИДЕО) ГАРДИЈАН: Српската полиција соблекла мигранти по долна облека и по студот ги „турнала“ во Македонија

Милошоски ослободен и за „измама“ во случајот „Моќник“

Милошоски ослободен и за „измама“ во случајот „Моќник“

КАВАДАРЧАНКА Е УБИЕНА ВО ГЕРМАНИЈА: Сопругот ја избодел до смрт пред синот

КАВАДАРЧАНКА Е УБИЕНА ВО ГЕРМАНИЈА: Сопругот ја избодел до смрт пред синот