06 Февруари, 2023
0.0275

Борисов: Ништо не е завршено со Македонија, Заев да не се откажува

Објавено во: Македонија 18 Октомври, 2019

Добивај вести на Viber

-Ништо не е завршено со Македонија, бидејќи одлуката беше одложена, како што формално објасни Советот за мај за за време на хрватското претседателство, истакна бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Тој утрово пред пристигнувањето во Европскиот освет во изјава за медиумите потенцира дека е земена предвид огромната работа направена од Македонија и Алабија.

-Нашата поддршка одсекогаш ја имаа-категорично кажа Борисов.

„Да, постои страв од проширување - таков е спорот. Но, во никој случај ниту берлинскиот процес ниту овој процес заврши синоќа“, рече Борисов, додавајќи дека секоја земја има своја логика, а никој не рече „не“. Сите велат „добро, но ајде да се подготват колку што е можно подобро.

Борисов истакна дека разговарал со својот колега Зоран Заев и го советувал да не даде оставка.

„Тој направи многу работа и има уште многу да се направи“, истакна Борисов. Тој потсети дека кога Бугарија го направи својот цивилизациски избор, сите политички партии во нивната земја биле категорични дека тоа е нивниот европски пат.

Имено, проширувањето е тема на прес конференцијата на Советот на ЕУ закажана за денеска во 13 часот. Повеќе детали на темата читајте тука.

Можеби ќе ве интересира

Унгарската претседателка доби шарпланинец од Пендаровски

Унгарската претседателка доби шарпланинец од Пендаровски

ИМА ЗАГИНАТИ ВО ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ МЕСТОТО ТРИ ЧЕШМИ - автопатот Штип-Миладиновци е во прекин

ИМА ЗАГИНАТИ ВО ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ МЕСТОТО ТРИ ЧЕШМИ - автопатот Штип-Миладиновци е во прекин

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонските политичари ги осудија инцидентите на Деве Баир и каменувањето на македонскиот клуб, во Бугарија повици за вето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонските политичари ги осудија инцидентите на Деве Баир и каменувањето на македонскиот клуб, во Бугарија повици за вето

Пендаровски со осуда за инцидентите на граница, демолирањето на македонскиот клуб и навредите на Јорданов

Пендаровски со осуда за инцидентите на граница, демолирањето на македонскиот клуб и навредите на Јорданов

Ветерот откорна дрвја и бандери во околината на Кавадарци

Ветерот откорна дрвја и бандери во околината на Кавадарци

Кирил Петков изнесе став како треба понатаму да се развиваат македонско - бугарските односи

Кирил Петков изнесе став како треба понатаму да се развиваат македонско - бугарските односи

Протераниот бугарски пратеник очекува враќање на ветото за Македонија

Протераниот бугарски пратеник очекува враќање на ветото за Македонија

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?