23 Ноември, 2020
0.0233

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Објавено во: Македонија 29 Октомври, 2020

Софија да признае македонски јазик и идентитет, a Скопје - бугарски темели на јазикот и идентитетот, пишува бриселски Политико повикувајќи се на дипломатски извор. 

Весникот кусо објави дека на вчерашниот состанок на амбасадорите на ЕУ во Брисел наводно е постигнат некаков, како што се нарекува „бугарски компромис“, којшто ќе овозможи да почне првата Меѓувладина конференција меѓу ЕУ и Македонија. 

Весникот наведува и дека Бугарија се согласила на тој „компромис“.

„Што има во договорот? ‘Бугарија ќе го признае македонскиот како еден од официјалните јазици и ќе го признае македонскиот идентитет. За возврат, Северна Македонија ќе треба да ја признае ‘историската вистина’, како што е дефинирана од Софија, и да признае дека има бугарски темели врз кои е создаден каков било македонски идентитет и официјален јазик“, пишува Политико.

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите кои доаѓаат од Бугарија. 

Не ни е целта да ја блокираме, напротив 30 години сме и помагале на Македонија, изјави вчера шефицата на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева. 

Таа за БГНЕС вели дека Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Македонија ги има сите гаранции да се применува во добра волја и од двете страни. 

Потсети дека на седницата на 10 ноември на Советот за заеднички работи треба да се одобри Преговарачката рамка, но тоа, според неа, не е конечен датум.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев очекува решение со Бугарија, денес имаме 387 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев очекува решение со Бугарија, денес имаме 387 заразени со коронавирусот

Мицкоски образложи зошто треба да се воведе полициски час

Мицкоски образложи зошто треба да се воведе полициски час

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

КОРОНАВИРУС: За 24 часа починаа 35 луѓе

КОРОНАВИРУС: За 24 часа починаа 35 луѓе

Се разглобуваат секакви варијанти, вели Заев и се надева дека ќе има решение со Бугарија

Се разглобуваат секакви варијанти, вели Заев и се надева дека ќе има решение со Бугарија

Георгиев за палењето на бугарското знаме: Ова однесување нема да се толерира

Георгиев за палењето на бугарското знаме: Ова однесување нема да се толерира

Шилегов: Подготвени 4.000 тони индустриска сол и ангажирани 18 камиони од приватно претпријатие

Шилегов: Подготвени 4.000 тони индустриска сол и ангажирани 18 камиони од приватно претпријатие

Вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“: Утврдено е дека таму се хоспитализирани пациенти на возраст и до 88 години

Вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“: Утврдено е дека таму се хоспитализирани пациенти на возраст и до 88 години

КОСТОВ ПО СВЕДОШТВО ДЕКА ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ НЕ ПРИМААТ ПОСТАРИ ОД 70 ГОДИНИ: Не гледаме возраст, итно бараме места во другите ковид-центри, никој не е оставен

КОСТОВ ПО СВЕДОШТВО ДЕКА ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ НЕ ПРИМААТ ПОСТАРИ ОД 70 ГОДИНИ: Не гледаме возраст, итно бараме места во другите ковид-центри, никој не е оставен