07 Август, 2022
0.0243

Бугарите лути на Димитров, БГНЕС објави дека со Захариева барале брзо решение за Гоце Делчев

Објавено во: Македонија 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Бугарската новинска агенција БГНЕС пишува дека поранешниот македонски министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговата тогашна колешка  Екатерина Захариева во протокол од 2019 година побарале брзо решение за Гоце Делчев и ВМРО. 

Поради негативните реакции во Скопје, особено на поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров за содржината на „францускиот предлог“, посебно за билатералниот протокол, БГНЕС ја објавува содржината на последниот билатерален протокол за имплементација на Договорот за добрососедство од 2019 година, потпишан од тогашните министри за надворешни работи, Екатерина Захариева и Никола Димитров, објави БГНЕС.

БГНЕС нагласува дека станува збор за оригинали (протоколи), а не за прераскажани текстови од медиумот.

Во протоколот, потпишан во 2019 година, впечаток прави присуството на важни историски теми, како и на конкретна заложба за постигнување заедничко историско читање на личноста на Гоце Делчев до крајот на истата година, пишува БГНЕС.

Според  Димитров, со прифаќањето на францускиот предлог за деблокада на Македонија, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји ќе ја контролира работата на македонско-бугарската мешовита комисија за историски прашања. 

Тој претпладнево како гостин во студиото на ТВ24 рече дека македонскиот јазик и натаму останува проблем за Бугарија, но најзагрижувачки, според Димитров, е тоа што францускиот предлог како документ го нема никаде во македонските интиутуции.

Инаку, премиерот Димитар Ковачевски денеска во Брисел го одби францускиот предлог. 

фото БГНЕС

Можеби ќе ве интересира

ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ВО СКОПСКА ПРИВАТНА ГРАДИНКА, родителите не биле известени, но самите забележале проблем

ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ВО СКОПСКА ПРИВАТНА ГРАДИНКА, родителите не биле известени, но самите забележале проблем

РАСПЕАНИ СКОПЈАНИ ЌЕ ГО РАСПОЛОЖАТ НАРОДОТ, Апасиев предлага да се снимаат пред верски објект

РАСПЕАНИ СКОПЈАНИ ЌЕ ГО РАСПОЛОЖАТ НАРОДОТ, Апасиев предлага да се снимаат пред верски објект

Почина жената претепана од неготинецот со кој била во вонбрачна заедница, тој ќе се гони за потешко кривично дело

Почина жената претепана од неготинецот со кој била во вонбрачна заедница, тој ќе се гони за потешко кривично дело

(Видео) НЕСОВЕСЕН ВОЗАЧ УДИРА ДЕТЕ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН И БЕГА, полицијата го пронајде и доби кривична

(Видео) НЕСОВЕСЕН ВОЗАЧ УДИРА ДЕТЕ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН И БЕГА, полицијата го пронајде и доби кривична

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Безобѕирното возење во предложениот Кривичен законик се смета за кривично дело

Безобѕирното возење во предложениот Кривичен законик се смета за кривично дело

На граничните премини Табановце и Богородица и понатаму гужви, се чека над половина час

На граничните премини Табановце и Богородица и понатаму гужви, се чека над половина час

СОНЧЕВО И ТОПЛО, ПОПЛАДНЕ ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ, еве какво време не очекува следните денови

СОНЧЕВО И ТОПЛО, ПОПЛАДНЕ ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ, еве какво време не очекува следните денови

Украина преку Подољак ни се заблагодари за испратеното оружје

Украина преку Подољак ни се заблагодари за испратеното оружје