23 Мај, 2022
0.0208

Цар Самуил легитимен претставник на Бугарското царство

Објавено во: Македонија 06 Јануари, 2019

Со колегите од Софија постигнавме согласност дека Цар Самуил е легитимен претставник на Бугарското царство, рече раководителот на македонската комисија, професорот Драги Георгиев за Канал 5. 

Единствен спор околу Самоил останува само согасноста околу тоа кои етнички заедници опстојувале во рамките на неговото царство, бидејќи територијата се протегала низ цела Србија, Албанија и дел од Грција.

Средновековниот владетел е една од ликовите над кои и Македонија и Бугарија сметаат дека е дел од нивната историја.

Интердисциплинарната македонско-бугарска комисија за ревизија на историјата во учебниците е составена во согласност со договорот за добрососедство од 2017-та.

Следната средба на експертите ќе биде на крајот на февруари.Можеби ќе ве интересира

Пратеник ги бара моштите на Цар Самоил за да Бугарија го тргне ветото

Пратеник ги бара моштите на Цар Самоил за да Бугарија го тргне ветото

Британци во Скопје украле такси возило, па удриле во банкина

Британци во Скопје украле такси возило, па удриле во банкина

Ангел Димитров вели дека во Македонија мора да се случи катарза

Ангел Димитров вели дека во Македонија мора да се случи катарза

(ВИДЕО) Апасиев одговара: Кој е подобар за премиер, Мицкоски или Заев?

(ВИДЕО) Апасиев одговара: Кој е подобар за премиер, Мицкоски или Заев?

Кривична пријава за полицаец, на „Деве Баир“ пропуштал без негативен ПЦР тест

Кривична пријава за полицаец, на „Деве Баир“ пропуштал без негативен ПЦР тест

Кривична пријава за наставник од Струмица осомничен за полов напад врз дете

Кривична пријава за наставник од Струмица осомничен за полов напад врз дете

Посебен сообраќаен режим во Скопје за утрешната заедничка литургија на МПЦ и СПЦ

Посебен сообраќаен режим во Скопје за утрешната заедничка литургија на МПЦ и СПЦ

(ФОТО) Премиерот Ковачевски со ќерката Тамара на средба кај Папата Франциск

(ФОТО) Премиерот Ковачевски со ќерката Тамара на средба кај Папата Франциск

Крстаноска: Младите не се чувствуваат безбедно на интернет

Крстаноска: Младите не се чувствуваат безбедно на интернет