20 Август, 2019
0.0248

Четврта координација кај Вељановски за буџетот

Објавено во: Економија 21 Декември, 2012

По четврти пат денеска кај  Вељановски  на координација со парламентарните партии за да се најде излез за буџетската блокада во Парламентот. И власта и опозицијата остануваат на своите цврсти позиции.
Буџетот за догодина сеуште е блокиран во собраниските лавиринти. Министерот за финасии Ставрески обелодени дека владата прифатила 44 амандмани на опозицијата од 1266. 33 биле на СДСМ, 5 на ДПА и 6 НДП.
СДСМ побара од првиот парламентарец Вељаноски да го повлече неговиот предлог за писмен одговор за тоа дали се прифатливи амандманите за буџетот.
ДПА и НДП иако поканети не присутвуваа на координацијата кај претседателот на Парламентот Вељановски.

Можеби ќе ве интересира

Германија во рецесија, кој ќе претрпи најголем удар?

Германија во рецесија, кој ќе претрпи најголем удар?

УЈП со контроли на Пластичарска поради неиздавање на фискални

УЈП со контроли на Пластичарска поради неиздавање на фискални

Колку пари прави „Пекабеско“?

Колку пари прави „Пекабеско“?

ЗАЕВ ЗАДОВOЛЕН ОД РАСТОТ НА ПЛАТИТЕ: Мерките на Владата ги даваат своите резултати

ЗАЕВ ЗАДОВOЛЕН ОД РАСТОТ НА ПЛАТИТЕ: Мерките на Владата ги даваат своите резултати

Се зголемила просечната плата - колку изнесува сега?

Се зголемила просечната плата - колку изнесува сега?

Регионална економска соработка- Што очекува бизнисот?

Регионална економска соработка- Што очекува бизнисот?

Неколку општини ќе се офајдат со 165 милиони денари за изградба на улици, водоводи, набавка на механизација

Неколку општини ќе се офајдат со 165 милиони денари за изградба на улици, водоводи, набавка на механизација

„Пекабеско“ во ќар 930.000 евра, колку од нив ќе си даде Кутревски за менаџерска награда?

„Пекабеско“ во ќар 930.000 евра, колку од нив ќе си даде Кутревски за менаџерска награда?

Од ноќеска на полноќ цените на горивата се вакви

Од ноќеска на полноќ цените на горивата се вакви