23 Февруари, 2024
0.0282

Д-Р ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ ДО МЕДИУМИТЕ: Не ширете лажни сензации, кракен е навистина заразен, но не предизвикува потешки симптоми

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Познатиот епидемиолог во земјава, професорот д-р Драган Даниловски, на својот фејсбук профил се произнесе за варијантата кракен на коронавирусот, која од вчера и официјално е потврдена како присутна во Македонија.

Тој апелира до медиумите да не шират сензационалистичи информации од типот дека „речиси сите пециенти завршуваат со хоспитализација“, бидејќи тоа едноставно не е точно и дека такво нешто може да им се случи само на постарите и ранливи лица.

Еве што напиша д-р Даниловски на фејсбук.

ЗА „КРАКЕН“

Вчера осамна информација дека во Гевгелија е изолирана подваријантата на Омикрон, XBB.1.5, популарно наречена „Кракен“ (по митското чудовиште со повеќе пипала – џиновски октопод или сипа - од шведската митологија), заради својата висока заразност.

Попладнето, наеднаш, бев опсипан со обраќања од загрижени граѓани, кои ми бараа објаснување за вознемирувачката вест што ја прочитале во некои портали. Таа гласи:

„Значи, состојбата во првите денови е слична како кога ќе фатиме грип или кога ќе настинеме. Сепак, во наредните денови ситуацијата почнува брзо да се комплицира и на скоро сите заразени лица на крајот им е потребна хоспитализација.”

Останав запрепастен! Првиот дел е точен, дека симптомите на кракен се слични како кај грип или настинка. Вториот е лага!

Вистината е дека САМО кај стари лица со хронични болести, односно ослабен имунитет, постои ризик да завршат во болница. Исто како кај досегашните соеви на омикрон. А не кај „скоро сите заразени лица“, како што стои во написот.

Очигледно е дека не се работи за случаен пропуст. Очигледно е дека се работи за намера да се објави сензационалистичка „информација“.

Јас уште на 13 јануари во Дневникот на МТВ изјавив дека „кракен“, иако е позаразен, не предизвикува потешки симптоми. Дека короната е вирус кој постојано мутира и ќе се јавуваат нови соеви во обид да опстане, но дека, наспроти тоа, со пандемијата е завршено.

Короната ќе остане во истото „друштво“ со причинителите на настинките и грипот.

Инаку, уште одамна (кога беше актуелен сојот делта) објаснував дека еволуцијата на короната неизбежно ќе се движи во насока на јавување на соеви, кои се позаразни од претходните, но кои истовремено ќе предизвикуваат поблаги симптоми. Сведоци сме дека тоа се остварува.

Апелирам до граѓаните да си останат спокојни, да си продолжат без страв со секојдневниот живот и да не веруваат на несериозни портали.

Единствено останува препораката, тие што ќе пројават симптоми (кашлање, кивање, растечен нос), да се придржуваат до т.н. респираторен бонтон. Тоа подразбира да си стават маска кога се движат меѓу луѓе во затворен простор (особено во автобуси), а ако имаат покачена температура, да си останат дома.

Исто така, мудро би било, постарите граѓани со хронични болести и други со компромитиран имунитет да одлучат да се вакцинираат и против корона и против грип. Зашто, во ек е сезоната и на грипот. И толку“, пшишува професорот на својот фејсбук профил.


Можеби ќе ве интересира

УСТАВОТ НЕ Е ОБИЧЕН ТЕФТЕР ХАРТИЈА ШТО ТРЕБА ДА СЕ МЕНУВА ВО КОНТИНУИТЕТ: Димитриевски вели ни треба претседател кој ќе биде гарант на Уставот и суверенитетот

УСТАВОТ НЕ Е ОБИЧЕН ТЕФТЕР ХАРТИЈА ШТО ТРЕБА ДА СЕ МЕНУВА ВО КОНТИНУИТЕТ: Димитриевски вели ни треба претседател кој ќе биде гарант на Уставот и суверенитетот

ДВЕ ПРОФЕСОРКИ, ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ, ДВАЈЦА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ТРОЈЦА ДОКТОРИ - кој се ќе „трча“ на претседателските избори

ДВЕ ПРОФЕСОРКИ, ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ, ДВАЈЦА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ТРОЈЦА ДОКТОРИ - кој се ќе „трча“ на претседателските избори

СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“ НИ ДОАЃА УШТЕ ВО ТЕКОТ НА ОВА ЛЕТО: Летото кое сите го чекаме ќе биде пократко, без екстремно топло бранови но и со непогоди и врнежи

СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“ НИ ДОАЃА УШТЕ ВО ТЕКОТ НА ОВА ЛЕТО: Летото кое сите го чекаме ќе биде пократко, без екстремно топло бранови но и со непогоди и врнежи

ЗАВРШИ ПОТРАГАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ АЛЕКСАНДАР ЈОШЕСКИ: За жал со лош исход

ЗАВРШИ ПОТРАГАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ АЛЕКСАНДАР ЈОШЕСКИ: За жал со лош исход

ОСМАНИ НЕКА ЗБОРУВА ЗА ОПЕРАЦИИ И РЕНТГЕН НА АБДОМЕН, НЕ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ ГИ РАЗБИРА: Тошковски прашува, „Како не му е срам?“

ОСМАНИ НЕКА ЗБОРУВА ЗА ОПЕРАЦИИ И РЕНТГЕН НА АБДОМЕН, НЕ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ ГИ РАЗБИРА: Тошковски прашува, „Како не му е срам?“

ОНОЈ ПРАТЕНИК ШТО ОДЕШЕ ДА СЕ СЛИКА НА ГРАНИЦИ ИМА ИЗВАДЕНО ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ: Ги лаже граѓаните, вели Шилегов

ОНОЈ ПРАТЕНИК ШТО ОДЕШЕ ДА СЕ СЛИКА НА ГРАНИЦИ ИМА ИЗВАДЕНО ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ: Ги лаже граѓаните, вели Шилегов

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите