12 Јуни, 2024
0.0432

Д-р Костов за Фактор: Примени 11 нови пациенти, еден починат од коронавирусот

Објавено во: Македонија 02 Јуни, 2020

Добивај вести на Viber

Во Градската општа болнива „8 септември“ од синоќа па се до утрово до 8 часот, се  примени 11 нови пациенти сомнителни на корона вирусот.

За жал, во изминатото деноноќие починала 56 годишна пациентка од Струга, но која имала други коморбидитети. 

Ова за Фактор го потврди директорот на ГОБ 8 Септември, Христијан Костов.

„Овие 11 пациенти се суспектни, на кои им е земен брис и се очекуваат резултатите. Но, бидејќи станува збор за пациенти кои се примени во болница, тоа значи дека сите тие имале симпотоми, односно или пневмонии или високи температури. На овие пациенти веднаш им е дадена терапија“, вели Д-р. Костов за Фактор. 

Во моментов во Градската општа болница се лекуваат околу 40-тина пациенти, од кои шест се на респиратор, а уште двајца се на кислородна поддршка. 

Инаку, досега од ГОБ „8 септември“, двајца пациенти кои беа на респираторна машина, успеаја да „се извлечат“ и тие сега се чувствуваат добро.

Уште еден пациент кој беше на респираторна машина, се очекуваше дека би можел исто така да се избори, но за жал, неговата состојба потоа малку се влошила и останува на респиратор. 

Н.Н.Ф. 

Можеби ќе ве интересира

„КЛУЧЕН ПРИОРИТЕТ ЌЕ НИ БИДЕ ЗДРАВСТВОТО“: Мицкоски најави големи измени, дури и кратење на двојните директори

„КЛУЧЕН ПРИОРИТЕТ ЌЕ НИ БИДЕ ЗДРАВСТВОТО“: Мицкоски најави големи измени, дури и кратење на двојните директори

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите