20 Јануари, 2021
0.0197

Д-Р. СЕЛМАНИ: Зошто МАЛМЕД да го набавува фавипивирот за приватни клиники, требаше државата да ја преземе иницијативата

Објавено во: Македонија 24 Ноември, 2020

Дека сме најдобри во светот по справувањето со коронавирусот, сигурно дека не сме најдобри, но не држи тезата ниту дека сме најлоши.

Ова во своето гостување во емисијата Студио 10 на Тв 24 го изјави Имер Селмани, поранешен министер за здравство на земјава.

„Едно нешто здравствените власти можат да го направат, а тоа е да ги мобилизираат стратешки, оперативно, под една команда сите здравствени капацитети, мислам дека тоа се уште не е направено. Во последните денови се пренаменуваат одделенија, се најавува дека ќе се вклучат и дел од приватните здавствени установи. Но, мислам дека сето тоа сега е сеуште некако премлако. Значи, требаше многу поенергично да се направи претходно, односно сите капцитети да се стават под една команда“, рече Селмани.

Второ, според него, здравствените работници кои се во првите борбени редови во битката со ковид епидемијата, не треба од нив само да се бара одговорност, туку треба соодветно финансиски да се наградуваат.

„Мислам дека не е доволно само линеарното зголемување на платите. Во најмала рака , тој персонал кој е непосредно во битката со ковидот, треба да бидат барем најмалку двојно повеќе стимулирани во смисла на финансиските бенефиции. Тие често се во премор, физички закани, често омаловажувани од страна на пациенти и роднини, па се под дилемата дали да продолжат со битката, или да се откажат. Ние имавме и откажување кај некои од нив“, нагласи поранешниот минстер за здравство.

Според него, оваа битка очигледно ќе трае и нема да заврши со доаѓањето на вакцината, бидејќи за неа ќе требаат неколку месеци да ги даде очекуваните резултати. А и прашање е дали и колку ќе даде резултати, бидејќи тоа ќе го покаже времето.

И дефинитивно, според Селмани, министерот за здравство и Владата ќе треба да ги централизираат набавките на опрема и лекови на едно место, за да можат да ги контролираат трошоците на државни пари и да се намалат злоупотребите.

„Вчера ја слушнав изјавата на директорот на Агенцијата за лекови, МАЛМЕД, кој рече дека прв пат одобрил, по барање на приватни институции, увоз на лек кој е наменски против ковид. Па се поставува прашањето – зошто сега и зошто во ситуација на барање од приватни институции. Државата е во вонредна и кризна ситуација и таа треба да го преземе чекорот, да ја преземе иницијативата. Зошто државата да не направи увоз на одредена количина, со која ќе ги покрие потребите и на приватните, и на државните здравствени установи. Треба државата да предничи со одлукте, а не приватните установи да даваат предлози“, објасни поранешниот министер за здравство.

Можеби ќе ве интересира

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците

Здравев: Двајца судии ќе одговараат за 1.500-те заостанати платни налози

Здравев: Двајца судии ќе одговараат за 1.500-те заостанати платни налози

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто