13 Јуни, 2024
0.0274

ДАЛИ АМЕРИКАНЦИТЕ ШТОТУКУ ГО СРУШИЈА СВЕТОТ?: Како што се очекуваше, трендот се прелеа на азиските пазари

Објавено во: Економија 26 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Цените на акциите продолжија да паѓаат на Волстрит, трендот се прошири и на азиските пазари, а договор за долгот се уште нема.

На Волстрит цените на акциите паднаа втор ден по ред во средата бидејќи немаше напредок во преговорите меѓу демократите и републиканците за зголемување на државниот долг. Како што се очекуваше, трендот се прелеа на азиските пазари каде што цените на акциите паднаа во четвртокот, спуштајќи се на најниско ниво во последните два месеци, бидејќи инвеститорите се повлекоа од поризични инвестиции, со оглед на недостатокот на напредок во разговорите во Вашингтон.

„И на почетокот на неделата, инвеститорите беа оптимисти и очекуваа договор за задолжување. Како што се приближуваме до крајниот рок од 1 јуни, тие стануваат повнимателни“, објаснува Анџело Куркафас од компанијата Едвард Џонс.

Агенцијата Fitch во средата соопшти дека ги ставила Соединетите Американски Држави (САД) на бдеење за можно намалување на нивниот кредитен рејтинг поради можни нарушувања во финансирањето на федералните служби.

Преговарачите меѓу американскиот претседател Џо Бајден и претседателот на републиканскиот Претставнички дом Кевин Мекарти повторно се состанаа во средата во Белата куќа за да се обидат да постигнат договор за зголемување на лимитот на американскиот долг за 31,4 милијарди долари и да избегнат ситуација кога владата не може да ги исполни своите договорни обврски, обврски кога станува збор за плати, пензии или бенефиции на нивните доверители.

Не помогна што Бајден го прекина престојот во Азија и не отиде да ја посети Папуа Нова Гвинеја, што имаше негативен ефект врз глобалното влијание на Америка.

Народна Република Кина со денови ја исмева состојбата на американските финансии во написи на англиски јазик, предупредувајќи дека таква земја не треба да биде гарант на светската валута. Кризата, без разлика како ќе се реши, ќе има негативно влијание врз статусот на доларот како преферирано средство за меѓународна трговија.

Министерката за финансии Џенет Јелен во средата повторно потсети дека е итно демократите и републиканците да најдат буџетски компромис за да може Конгресот да гласа за зголемување на плафонот на јавниот долг.

Вол Стрит Журнал потсетува дека во 2011 година САД се нашле во слична ситуација, член на персоналот на Њу Јорк ФЕД им рекол на функционерите на централната банка дека учесниците на пазарот „не биле во можност да дојдат до добро координиран, ефективен пристап“ за решавање на потенцијално стандардно.

Сега ситуацијата е нешто подобра бидејќи центарот на американскиот финансиски живот иницираше мерки од новиот прирачник за екстремни ситуации, пренесува Јутарњи.


Можеби ќе ве интересира

САДУЛА ДУРАКИ ОД ДУИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ЗАМЕНИК ДИРЕКТОР ВО „ТЕЛЕКОМ“ - ќе си биде пратеник, функциите се неспојливи

САДУЛА ДУРАКИ ОД ДУИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ЗАМЕНИК ДИРЕКТОР ВО „ТЕЛЕКОМ“ - ќе си биде пратеник, функциите се неспојливи

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ АКЦИОНЕРИ НА „ГРАНИТ“ - за дивидендата, еве какви податоци треба да достават оние што тоа досега не го сториле

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ АКЦИОНЕРИ НА „ГРАНИТ“ - за дивидендата, еве какви податоци треба да достават оние што тоа досега не го сториле

ДЗР во неверување,од концесија на рудници државата за четири години наплатила само 45 милиони евра

ДЗР во неверување,од концесија на рудници државата за четири години наплатила само 45 милиони евра

„НЕ МИ СЕ ЖАЛИ ЗА НЕШТО ШТО БИЛО ПРЕД ПЕТ ГОДИНИ, НАПРАВИ НЕШТО“ - нови детали од поткастот „Бизнис муабети“ на Фактор

„НЕ МИ СЕ ЖАЛИ ЗА НЕШТО ШТО БИЛО ПРЕД ПЕТ ГОДИНИ, НАПРАВИ НЕШТО“ - нови детали од поткастот „Бизнис муабети“ на Фактор

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата

КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата

РУРАЛЕН ГРАД ВО ИСТОЧНА КИНА ГО „ПОГОДИ“ СВЕТСКИОТ АКОРД НА ВИОЛИНА: индустријата брзо се прошири благодарение на високиот квалитет и ниските цени

РУРАЛЕН ГРАД ВО ИСТОЧНА КИНА ГО „ПОГОДИ“ СВЕТСКИОТ АКОРД НА ВИОЛИНА: индустријата брзо се прошири благодарение на високиот квалитет и ниските цени

ПОЧНА НОВАТА ТРГОВСКА ВОЈНА, ЕУ ВОВЕДЕ ЦАРИНИ ЗА КИНЕСКИТЕ ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: Тарифи до 38 проценти

ПОЧНА НОВАТА ТРГОВСКА ВОЈНА, ЕУ ВОВЕДЕ ЦАРИНИ ЗА КИНЕСКИТЕ ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: Тарифи до 38 проценти