21 Октомври, 2020
0.0229

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 22 Септември, 2020

Кина мора да одговара пред светот поради Ковид-19, бара американскиот претседател Доналд Трамп.

Тој денеска на Генералното собрание на ОН изјави дека оваа земја мора да одговара пред светот за своите постапки во врска со пандемијата на коронавирусот. 

Трамп го обвини Пекинг дека дозволил коронавирусот „да ја напушти Кина и да го зарази светот“.

„Обединетите нации мораат да ја сметаат Кина за одговорна за своите постапки“, наведе тој.

Ова не е прв пат Трамп да го впери прстот кон Кина за ширењето на вирусот. 

Претходно, имаше тврдења на лекари дека вирусот е создаден во лабораторија во Кина, поточно во градот Вухан. Бројката на заразени во светот се искачи на 31.5 милиони. 


Можеби ќе ве интересира

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели

ТРИ ЗЕМЈИ ЌЕ СОРАБОТУВААТ: Во Европа ќе следат Ковид - 19 контакти и преку граница

ТРИ ЗЕМЈИ ЌЕ СОРАБОТУВААТ: Во Европа ќе следат Ковид - 19 контакти и преку граница

(ВИДЕО) НЕ ЖАЛАТ И ДА ЗАГИНАТ ЗА ТАТКОВИНАТА: Ерменки се пријавуваат за да војуваат во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) НЕ ЖАЛАТ И ДА ЗАГИНАТ ЗА ТАТКОВИНАТА: Ерменки се пријавуваат за да војуваат во Нагорно - Карабах

Себастијан Курц кажа кога ќе продолжиме нормално да функционираме

Себастијан Курц кажа кога ќе продолжиме нормално да функционираме

ЗДРАВИ ДОБРОВОЛЦИ ЌЕ СЕ ЗАРАЗУВААТ СО КОРОНА - еве која е главната цел

ЗДРАВИ ДОБРОВОЛЦИ ЌЕ СЕ ЗАРАЗУВААТ СО КОРОНА - еве која е главната цел