22 Септември, 2020
0.0653

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 11 Август, 2020

Србија нуди неколку модели за работа на школите. 

Се предвидува часовите да траат 30 минути. 

„Министерство за образование планира на училиштата да им понуди неколку модели за работа од 1 септември, а тие треба да одлучат што ќе прифатат врз основа на нивните можности“, изјави денеска министерот за образование Младен Шарчевиќ.

Тој додаде дека еден од моделите е часовите за учениците од 1 до 4-то одделение да се одвиваат во училиштата, сите со заштитни мерки, а одделенијата да се поделат до 15 ученици. 

Учениците до четврто одделение да имат по четири часови дневно, а по секој блок часови училниците да се дезинфицираат.

Шарчевиќ најави дека постарите ученици од основните училишта ќе одат на училиште од 14 часот. од петто од седмо ќе имаат по пет часа дневно, а во осмо по шест.

Во изминатите 24 часа, 8.086 луѓе во Србија се тестирани за коронавирус, а 235 од нив биле позитивни. Починале шест лица. 91 човек се на респиратор. 

Можеби ќе ве интересира

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд