27 Мај, 2024
0.0343

Данела Арсовска: Зошто дојави за бомби има само за средни училишта од Скопје?

Објавено во: Македонија 22 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, денеска за прв пат изрази сомневање во редовните лажни дојави за бомби во средните училишта дека се таргетирани против раководството на градот.

Арсовска во емисијата „Студио 10“ на ТВ24 утрово рече дека симптоматично е тоа што дојавите се само за средни училишта, кои с епод надлежност на Град Скопје, и дека се само во главниот град.

„Дојави за бомби има само за скопските градски училишта. Гледаме што сакаат да направат и која е целта. Народот гледа, цени и суди и на крјаот нивен ќе бидепоследниот збор.

Би дозволила МВР да си ја работи својата работа, но лично сметам дека овие дојави се исклучивио во скопските средни училошта, кои се под Град Скопје, но нека цени јавноста за тоа кој е одговорен. Не би сакала да помислам дека некој има таков дијаболичен план. По се можете да посегнете, но по деца не смеете да посегнете“, рече Арсовска.

Таа додаде дека ќе соработува со власта за проектите кои треба Град Скопје да ги доврши, но рече дека нема да дозволи, како што вели таа, да биде понижена од некого.

„30 години ништо не се сменило во Македонија, политичките елити не испорачуваат и граѓаните гласаат против. Конструктивноста, компромисите се позитивни, но да понижите некого за да се прикажете како спасител, тоа не го дозволувам“, дополни Арсовска.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОЈ Е УБИЕНИОТ ПЕЈАЧ НА ПЛАСТИЧАРСКА: Станува збор за познат хип-хоп пејач на албанската естрада

ЕВЕ КОЈ Е УБИЕНИОТ ПЕЈАЧ НА ПЛАСТИЧАРСКА: Станува збор за познат хип-хоп пејач на албанската естрада

ПОЗНАТ ПЕЈАЧ ПОЧИНАЛ ВО ПУКАЊЕТО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве што точно се случило

ПОЗНАТ ПЕЈАЧ ПОЧИНАЛ ВО ПУКАЊЕТО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве што точно се случило

НАСКОРО УШТЕ ЕДЕН СПОЕН ВИКЕНД, ЌЕ ПОЧНУВА СО ПЕТОК: Еве кога ќе одмараме три дена

НАСКОРО УШТЕ ЕДЕН СПОЕН ВИКЕНД, ЌЕ ПОЧНУВА СО ПЕТОК: Еве кога ќе одмараме три дена

ФИЛИПИНСКА ЗАЕДНИЦА ВО МАКЕДОНИЈА: Повеќето се во брак со Македонци, а мал дел се дојдени тука поради работа

ФИЛИПИНСКА ЗАЕДНИЦА ВО МАКЕДОНИЈА: Повеќето се во брак со Македонци, а мал дел се дојдени тука поради работа

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

НОЌЕСКА СЕ ПУКАЛО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве ги деталите

НОЌЕСКА СЕ ПУКАЛО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве ги деталите

МИНИ ТОРНАДО СЕ ПОЈАВИ ВО БЛИЗИНА НА СТРУГА: Климатските промени си го прават своето

МИНИ ТОРНАДО СЕ ПОЈАВИ ВО БЛИЗИНА НА СТРУГА: Климатските промени си го прават своето