24 Април, 2019
0.0305

Данска го укинува данокот на храната што дебелее

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2012

Данска одлучи дека од 1-ви јануари ќe го укине данокот на храната богата со заситени масти по едвај една година од неговата примена, за кој се утврди дека предизвика голема штета на бизнисот. Исто така оваа држава се откажа од предложениот данок на шеќер што требаше да се применува веќе идната година. Во октомври 2011-ва, Данска беше прва земја во светот која во борбата против лошите навики во исхраната и нездравиот начин на живот го воведе данокот на месо, млечни производи и масло за готвење кои содржат повеќе од 2,3% заситени масти. Данокот изнесуваше 16 круни  (2 ,14 евра) за килограм.  Во борбата против нездравата исхрана Данска воведе и воведе повисоки даноци за пиво, вино, чоколада, бонбони, сладолед и газирани пијалаци.  

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица