25 Јуни, 2024
0.0275

Демири: Јас пријавив во Обвинителство за непријатната миризба во хируршките сали

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Министерот за здравство Илир Демири на денешната прес-конференција рече дека самиот го повикал Обвинителството да ја следи ситуацијата со затворените хируршки сали во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. 

Тој вели дека во моментов се чекаат анализи од Германија да покажат дали централните компресорски станици може да бидат вклучени и да работат, и покрај лошата миризба. Интересно е тоа што тој откри дека компресорската станица е во сопственост на Службата за општи и заеднички работи на Владата.

- Некаде од пред 30 години е инсталацијата и тогаш е поставена компресорската станица. Пред еден месец имаше хаварија и се расипа еден од компресорите и доведе до влегување на улје во цевките. Со два компресори ги издувавме комплетно цевките, помина техничкиот преглед од две независни институции. Побарав итно барање од менаџерите да се сервисираат истите компресори.

Во последните осум-девет дена без да има никаква хаварија, едноставно се појавува некоја лоша миризба во дистрибутивната мрежа на кислород и компримиран воздух,поради што веднаш ги повикавме независните фирми. Бидејќи во Македонија нема лабораторија која што ќе може да даде потврда за квалитетот на испорачаните гасови, побаравме странска компанија и денеска се испратени мостри во Германија да се испитаат. Од двете компании кои имаат лаборатории за свои потреби не е увиден никаков недостаток за квалитетот на гасови, освен што има зголемена влага и во два наврати препорачаа да се менуваат филтрите од компресорските станици

Демири рече дека во моментов се користат шест надворешни компресори но само за итни и неодложни интервенции, пред се за случаите на КАРИЛ.

- Ако се приклучат на надворешните компресори - нема миризба, ако се приклучат на централното - миризбата е присутна и необјаснива.Затоа го повикав и Обвинителството, да биде во тек со ситуацијата, кажа министерот.

Јавен обвинител ќе ја испитува ситуацијата на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ која настана со затворањето на хируршките сали, кои повеќе од една недела не работат. Можеби ќе ве интересира

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

АГЕЛЕР СО ЧЕСТИТКА ДО ВЛАДАТА: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство

АГЕЛЕР СО ЧЕСТИТКА ДО ВЛАДАТА: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство