29 Јули, 2021
0.0190

Денеска сонце: Колку степени ќе изнесува температурата

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2019

За првиот ден од летниот распуст ќе имаме вистинско лето.

Синоптичарите велат дека денес не очекува сончево време со мала до умерена облачност, попладне особено во планинските региони ќе има локална нестабилност со пороен дожд и ретки грмежи.

УВ индексот ќе изнесува 9.

Дневните температури на воздухот ќе се движат во интервал од 24 до 34 степени целзиусови.

Во главниот град се очекува слично време, односно сонце со мала до умерена облачност и максимални 32 степени.

Управата за хидрометеоролошки работи ја информира јавноста дека под влијание на топла воздушна маса од југ и натаму продолжува периодот на топло време, а особено топло се очекува од средината на наредната седмица.

Локално во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за изолирана појава на град.


Можеби ќе ве интересира

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби