07 Октомври, 2022
0.0214

ДИК соопшти кој колку мандати има по изборни единици

Објавено во: Македонија 16 Јули, 2020

Добивај вести на Viber

Државната изборна комисија вечерва на седница соопшти дека вчера на изборите гласале нешто над 942.000 гласачи. 

Коалицијата „Можеме“ има 327.329 гласови, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата 315.344, ДУИ 104.587, Алијанса за Албанците и Алтернатива 81.297 гласови. 

Левица има нешто над 37.000, Интегра над 12.000, ГДУ 3.555 гласови. Сите други се со помал број гласови. 

Коалицијата „Можеме“ има 46, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, Алијанса за Албанците и Алтернатива 12, Левица  2, и ДПА 1 мандат. 

Во ИЕ 1 Коалицијата „Можеме“ има 8 мандати, ВМРО-ДПММЕ 7, ДУИ 2, Алијанса за Албанците и Алтернатива 2, Левица 1. 

Во ИЕ 2, ВМРО-ДПМНЕ има  7, „Можеме“ 7, ДУИ 3, Алијанса за Албанците и Алтернатива 3 мандати. 

Во ИЕ 3, ВМРО-ДПМНЕ има 10, „Можеме“ 9, и Левица 1 мандат. 

Во ИЕ 4, „Можеме“ има 10, ВМРО - ДПМНЕ исто 10 мандати. 

Во ИЕ 5, „Можеме“ освои 8, ВМРО-ДПМНЕ 8, ДУИ 3, Алијанса за Албанците и Алтернатива 1 мандат. 

Во ИЕ 6, ДУИ има 7, Алијанса за Албанците и Алтернатива 6, „Можеме“ 4, ВМРоО-ДПМНЕ 2, и ДПА 1 мандат. 

Тече рокот за поднесување на приговори. 

Можеби ќе ве интересира

Се стресе околината на Струмица

Се стресе околината на Струмица

Едно лице го нарушило јавниот ред и мир на протестот во Охрид

Едно лице го нарушило јавниот ред и мир на протестот во Охрид

НЕ НИ ПОМИСЛИВМЕ ДА НАПРАВИМЕ НЕКОЈА ПРОВОКАЦИЈА, АКО СМЕ ЗГРЕШИЛЕ, НЕКА НЕ СУДАТ - претседателот на Цар Борис Трети го правда отворањето на бугарскиот клуб

НЕ НИ ПОМИСЛИВМЕ ДА НАПРАВИМЕ НЕКОЈА ПРОВОКАЦИЈА, АКО СМЕ ЗГРЕШИЛЕ, НЕКА НЕ СУДАТ - претседателот на Цар Борис Трети го правда отворањето на бугарскиот клуб

БГНЕС; „Татари“ и „фашисти“ се скандира во Охрид

БГНЕС; „Татари“ и „фашисти“ се скандира во Охрид

Започна протестот во Охрид, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон во Собрание против формирање на клубови со контроверзно минато

Започна протестот во Охрид, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон во Собрание против формирање на клубови со контроверзно минато

Мерењата на емисиите на цврсти честички во Макстил се далеку под дозволените вредности

Мерењата на емисиите на цврсти честички во Макстил се далеку под дозволените вредности

Гошевски: Доколку тимот е на потребното ниво очекувам нова победа во градскиот дуел со Јуниор КВ

Гошевски: Доколку тимот е на потребното ниво очекувам нова победа во градскиот дуел со Јуниор КВ

Инфинеон Технолоџис Австрија, член на IPCEI Microelectronics, обезбеди електронски развојни плочки за ФЕИТ

Инфинеон Технолоџис Австрија, член на IPCEI Microelectronics, обезбеди електронски развојни плочки за ФЕИТ

НЕМА СУБВЕНЦИИ ЗА ОЏАЦИТЕ-ОНЛАЈН НЕ МОЖЕ ДА СЕ АПЛИЦИРА, ДОКУМЕНТИТЕ ФИЗИЧКИ НЕ ГИ ПРИМААТ: „Данела е целосно неподготвена за Градот“

НЕМА СУБВЕНЦИИ ЗА ОЏАЦИТЕ-ОНЛАЈН НЕ МОЖЕ ДА СЕ АПЛИЦИРА, ДОКУМЕНТИТЕ ФИЗИЧКИ НЕ ГИ ПРИМААТ: „Данела е целосно неподготвена за Градот“