01 Јуни, 2023
0.0249

ДИРЕКТОР ПЛАЧЕ НА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА - морал да отпушти вработени поради негова грешка - КОРИСНИЦИТЕ НА LINKEDIN ЗАБЕЗЕКНАТИ

Објавено во: Економија 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Директорот на една компанија се расплакал бидејќи морал да отпушти работници поради својата грешка, а сето тоа го објавил на деловна социјална мрежа.

На деловната социјална мрежа LinkedIn се појави објава која изненади многумина, па луѓето почнаа масовно да ја споделуваат на социјалната мрежа Твитер. На сликата се гледа расплакан човек и неговото шокантно признание, а излегува дека овој човек е директор на компанијата и дека плачел затоа што морал да отпушти луѓе поради својата грешка. Описот на постот гласи:

„Дојдовме до точка кога извршните директори објавуваат на LinkedIn, внимавајте, шокантни признанија за грешките кои довеле до отпуштање работници. Само за оние со најсилен стомак. Слики на кои плачат затоа што отпуштаат работници. Личноста на сликата сè уште е директор.

Инаку, директорот на компанијата, на сликата каде плаче напиша:

„Ова ќе биде најранливата работа што некогаш ќе ја споделам. Размислував дали да го објавам или не. Моравме да отпуштиме неколку наши вработени. Видов многу отпуштања во последните неколку недели на Linkedin. Повеќето од нив беа поради економијата или која и да е друга причина. А која е нашата причина? Тоа е моја грешка.

Во февруари донесов одлука да престанам да ги продавам нашите основни услуги и да се фокусирам на новата услуга. Тоа е одлична услуга и нешто што ќе продолжиме да го нудиме, но за вистинските типови на компании. Сега знам дека мојот тим ќе каже дека ја донесовме таа одлука заедно, но факт е дека јас сите нас не внесов во тоа. 

И поради тие неуспеси, денес морав да ја направам најтешката работа што некогаш сум морал да ја направам. Отсекогаш сме биле луѓе на прво место. И секогаш ќе бидеме.

Во денови како денешниот, би сакал да сум сопственик на бизнис воден само од пари, кој нема да се грижи кога некого ќе повреди на својот пат. Нивните семејства, нивните пријатели. Отсекогаш вработував луѓе врз основа на тоа кои се тие како луѓе. Не можам да замислам понизок момент од овој“.

Под објавата се појавија неколку коментари:

„Ох, солзи ми течат по грбот кога ќе го видам вака“, „Боже, истата бубашваба за која работев“, „Ова дело, ликот ги брише солзите со пареа“, пишува Мондо.


Можеби ќе ве интересира

Бектеши најави колкаво поскапување на струјата се очекува

Бектеши најави колкаво поскапување на струјата се очекува

Бесими: Во преговори сме со американска државна банка да го финансира проектот на „Бехтел и Енка“

Бесими: Во преговори сме со американска државна банка да го финансира проектот на „Бехтел и Енка“

Бојан Маричиќ: ЕУ по втор пат прашува за „Бехтел и Енка“

Бојан Маричиќ: ЕУ по втор пат прашува за „Бехтел и Енка“

Поголемиот буџет донесе рекордни исплати за политичките партии

Поголемиот буџет донесе рекордни исплати за политичките партии

ОД ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА „ИЗВИРА“ ЛИТИУМ: Ќе отвораат рудници и ќе се зголемува производството на електрични возила

ОД ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА „ИЗВИРА“ ЛИТИУМ: Ќе отвораат рудници и ќе се зголемува производството на електрични возила

ПАДНА ЦЕНАТА НА НАФТАТА НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ: Загрижувачките вести од Кина го „срушија“ барелот

ПАДНА ЦЕНАТА НА НАФТАТА НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ: Загрижувачките вести од Кина го „срушија“ барелот

ПАДНАА ИНДЕКСИТЕ НА ВОЛСТРИТ: Инвеститорите стравуваат од зголемување на каматните стапки

ПАДНАА ИНДЕКСИТЕ НА ВОЛСТРИТ: Инвеститорите стравуваат од зголемување на каматните стапки

„Фактор анализа“: Од 10 до 110! Кои се најголемите трговци на големо во Македонија?

„Фактор анализа“: Од 10 до 110! Кои се најголемите трговци на големо во Македонија?

Кина го лансираше Шенжу-16, вселенски брод со екипаж на 5-месечни интензивни задачи во вселенската станица

Кина го лансираше Шенжу-16, вселенски брод со екипаж на 5-месечни интензивни задачи во вселенската станица