23 Октомври, 2018
0.3169
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

ДОСИЕ ЗОРАН СТАВРЕСКИ: Ги броеше парите, а колку ќе го чини „подарокот“ за Русија

Објавено во: Македонија 11 Октомври, 2018


Се повлече од министерската фотелја пред повеќе од две години и јавноста скоро и да не го виде од тогаш. Додека се плетеа гласини дека Зоран Ставрески, кумот на експремиерот Никола Груевски е поштеден од истрагите на Специјалното јавно обвинителство, обвинителите комплетираа случај против поранешниот прв финансиер. Неговиот глас одекнуваше во јавно објавените „бомби“, сега му е испорачан ПОДАРОК. Во истрагата на СЈО со ова кодно име, тој, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и екс директорот на Македонски енергетски ресурси Крсте Миладинов се осомничени дека и подариле на Русија 33 милиони евра, пари од буџетот на државата за изградбата на гасоводот од Клечовце до Штип.

НИЕ СМЕ ЛУДАЦИ

Ние сме лудаци. Нема кој во државата не се сеќава на овој исказ на Ставрески кој во објавен разговор со екс министерката Гордана Јанкуловска ја критикуваше работата на Владата и кога бил министер.

“Ние додаваме, нон-стоп, толку многу трошоци и обврски да не постои нормална земја у светов, Америка да бевме па ќе, немаше да издржиме. Нема седница на Влада, нема седница на Економски совет, сега и тие комитетите ги креиравме, на секое од тие седници доаѓаат креативни идеи што да се прави. Патеки околу ова, патеки околу она, аква паркови…Не знам што праиме. Мислам, ние сме лудаци. Ние сме лудаци. Ова што го правиме е ненормално. Тоа треба да го разбереме дека е ненормално.Ние трошиме на чоколада, а немаме леб дома, тоа праиме ние“, беше една од изјавите во објавените прислушувани материјали.

Откако беа објавени бомбите во кои тој често фигурираше, Ставрески во јуни 2016 година даде оставка од функцијата министер за финансии. Официјалнаото образложение беше дека заминува од здравствени причини. Не стивнаа реакциите дека го напушта Груевски во време кога му е најтешко. Претходно се знаеше дека му е еден од најтесните соработници, ама прислушуваните резговори сведочеа дека Ставрески имал во последниот период негативни чувства кон својот кумашин.


Од 2007 година кога го ставил венчалниот прстен на сопружниците Груевски, двајцата си го чувале грбот, но каде завршија?

КАРИЕРАТА

Петкаш од гимназијата “Раде Јовчевски – Корчагин“. На Економскиот факултет во Скопје дипломирал во 1987 година. Ставрески својата сериозна експертска и работна кариера практично ја почнува како советник и шеф на истражувачкото биро во Народна банка. Во тој период се жени со Антоанета, која била шефица на кабинетот на тогашниот гувернер Љубе Трпески. Работењето во Народната банка и приклонувањето кон десницата во 1998 година практично се двата клучни моменти за подем на кариерата на идниот познат политичар и владини функционер. По доаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ на власт во 1998 година, Ставрески остварува блиска соработка со Груевски. Во 2001 година на краток период станува потсекретар во Министерството за финансии со кое управуваше министерот Никола Груевски.

Но, работата во кабинетот се прекинува со неговото заминување во Светска банка каде работи до 2006 година. Со враќањето во Македонија, Ставрески целосно се посветува на партијата, станувајќи нејзин најекспониран играч откако неговиот близок пријател а подоцна и кумашин станува премиер. Ставрески станува дел од Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ  од 2006-та година најпрво на позицијата потпретседател задолжен за економски прашања, а од 2009-та година до 2016 и на позицијата министер за финансии.

ПРВ ЗА ЕКОНОМСКИТЕ ПОЛИТИКИ

Седнувајќи во министерската фотеља, Ставрески станува клучен креатор на економските политики, со одлучувачки збор за тоа како и каде ќе се трошат буџетските пари. Со доаѓањето на оваа позиција, според досегашните објавени податоци, буџетите се во постојан пораст, заедно со буџетските дефицити. Ваквиот тренд, кој беше критикуван од опозицијата, министерот Ставрески го бранеше со зголемен економски раст и  даночна дисциплина на приходната страна и раст на капиталните трошења, на расходната страна од буџетот

ОСТАВКАТА

Вицепремиерот и министер за финасии Зоран Ставрески си поднесе оставка во јуни 2016 по 10 години, од кои три години како вицепремер а седум и како министер за финансии. Во официјалното образложение за оставката се наведуваат здравствени причини. Дали здравствените причини се само покритие на она за што сите зборуваа, дека нетрпеливоста меѓу него и Груевски веќе била голема.


“Здравствените проблеми со кои се соочувам и советите на лекарите упатуваат на тоа дека постои неопходност од подолго лекување и опоравување, заради што јас нема да сум во можност да ја обавувам функцијата министер за финансии и потпретседател на Владата на Република Македонија“, рече Зоран Ставрески во оставката.

„ПОДАРОК“

Во овој предмет, според СЈО, Ставрески и Јанакиески му прибавиле на Стројтрансгас од Москва противправна имотна корист од близу 33 милиони евра. Имено според обвинението, министрите склучиле спогодба со која се регулира рускиот долг од некогашниот СССР кон поранешната СФРЈ во делот на обврските кон Македонија. 


Долгот бил позициониран на 60 милиони долари, а било договорено да се затвори со изградба на гасосоводот од Клечовце до Штип за сума од 75,7 милиони долари или 55,6 милиони евра при што Русија учествува со 80 отсто, а Македонија со 20 отсто. Сепак анализа која била изработена претходно покажала дека реалната цена на чинење на гасоводот е далеку пониска или само 380 илјади евра за еден километар. И покрај тоа договорот бил склучен со повисоката цена со што, според СЈО Македонија ја платила целата изградба, а на руската компанија и оставила подарок од близу 33 милиони евра.


Можеби ќе ве интересира

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Разрешениот Костадин Богданов: ВМРО-ДПМНЕ е далеку од демократска и европска партија

Разрешениот Костадин Богданов: ВМРО-ДПМНЕ е далеку од демократска и европска партија

Груевски ја прими пресудата

Груевски ја прими пресудата

И Рангелова се јави со коментар за исклучувањата и курсот по кој тера ВМРО-ДПМНЕ

И Рангелова се јави со коментар за исклучувањата и курсот по кој тера ВМРО-ДПМНЕ

Тодоров се јави: Ме исклучи анти-западно раководство

Тодоров се јави: Ме исклучи анти-западно раководство

Робертсон вели дека ваква шанса Македонија нема да има во следните 30 или 40 години

Робертсон вели дека ваква шанса Македонија нема да има во следните 30 или 40 години

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?

Што пишуваат твитерџиите за исклучувањата од ВМРО-ДПМНЕ?

Што пишуваат твитерџиите за исклучувањата од ВМРО-ДПМНЕ?