22 Септември, 2020
0.1456

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 11 Август, 2020

Македонец кој работи во Хрватска се заразил со коронавирусот. 

Нов случај на коронавирус е регистриран во Меѓумурје, а станува збор за странски државјанин кој привремено работи во Хрватска, со регистрирано живеалиште во тој округ, соопшти седиштето на цивилната заштита на округот, пренесуваат хрватските медиуми.

Во соопштението од седиштето стои дека сите примероци земени вчера во Институтот за јавно здравје Меѓумурје се негативни, но Институтот Вараждин објави дека еден е позитивен. Тоа е државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска, со живеалиште регистрирано во округот Меѓумурје.

Штабот посочува дека денес се земени 46 примероци, а досега вкупно 2.370.

Европската агенција за инфективни болести ги повика земјите да спроведуваат масовно тестирање.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Имаме „увезени“ случаи на коронавирус од Албанија, можни се рестрикции

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Имаме „увезени“ случаи на коронавирус од Албанија, можни се рестрикции

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

На 884 студенти и 347 ученици ќе им се исплаќа месечна сума за трошоците за приватно сместување или превоз

На 884 студенти и 347 ученици ќе им се исплаќа месечна сума за трошоците за приватно сместување или превоз

Koроната се појави и во тетовската градинка

Koроната се појави и во тетовската градинка

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Никола Димитров: Овие денови ќе пристигнат 40 милиони евра грант

Никола Димитров: Овие денови ќе пристигнат 40 милиони евра грант

ЗА КРАЖБАТА НА МРТОВЕЦОТ ВО СТРУМИЦА: Jавното обвинителство засега го утврди идентитетот на три лица

ЗА КРАЖБАТА НА МРТОВЕЦОТ ВО СТРУМИЦА: Jавното обвинителство засега го утврди идентитетот на три лица

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години