08 Август, 2020
0.0627

ДВЕ МАЈКИ И ДВЕ ДЕЦА УТРИНАВА ПРИМЕНИ ВО „КОЗЛЕ“: Новозарзени со вирусот во Ковид-центарот 2

Објавено во: Македонија 15 Јули, 2020

Утринава во Институтот за белодробни заболувања кај децата „Козле“ се примени нови заразени со корона вирусот, а како што информира за Фактор, директорот, д-р. Ангелчо Андоновски, станува збор за две мајки со две деца. Додава дека е примен уште еден возрасен пациент.

-Мометално во Ковид-центарот 2 се сместени 16 возрасни пациенти, 11 деца, а има и седум мајки, кои се позитивни на Ковид-19. Сите пациенти се во стабилна состојба. Очекуваме во текот на утрешниот ден да имаме испишување на пациентите, односно бројот на оздравени да биде поголем од новопримените, вели д-р. Андонов.

Во Институтот за белодробни заболувања кај децата „Козле“ од почетокот на епидемијата со корона вирусот во Македонија беа примани само деца заразени со Ковид или суспектни на болеста, но од пред еден месец, откако беше пренаменет во Ковид-центар 2, се хоспитализираат и возрасни пациенти.

А.Б. 

Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКАНЦИТЕ ДА РАЗМИСЛАТ - дали да патуваат во Македонија, ама и во други земји

АМЕРИКАНЦИТЕ ДА РАЗМИСЛАТ - дали да патуваат во Македонија, ама и во други земји

ШТО ГИ СПОЈУВА, А ШТО ГИ ДЕЛИ - ќе се договорат ли старите партнери

ШТО ГИ СПОЈУВА, А ШТО ГИ ДЕЛИ - ќе се договорат ли старите партнери

ДЕЦАТА СЕ ПОБЛИСКУ ДО ШКОЛСКИТЕ КЛУПИ - и Владата и родителите сметаат дека тоа е поисправно

ДЕЦАТА СЕ ПОБЛИСКУ ДО ШКОЛСКИТЕ КЛУПИ - и Владата и родителите сметаат дека тоа е поисправно

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се преговара за Влада, СДСМ и ДУИ ги договорија начелата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се преговара за Влада, СДСМ и ДУИ ги договорија начелата

Аријанит Хоџа: Ќе лобирам БЕСА да оди во опозиција ако сите други албански партии влезат во владата

Аријанит Хоџа: Ќе лобирам БЕСА да оди во опозиција ако сите други албански партии влезат во владата

Договорени начелата на идната влада меѓу СДСМ и ДУИ

Договорени начелата на идната влада меѓу СДСМ и ДУИ

ВО ОБИД ДА СПАСИ ЕКИПА НА ЕВН: Велешанец исчезна во Вардар

ВО ОБИД ДА СПАСИ ЕКИПА НА ЕВН: Велешанец исчезна во Вардар

КОВИД - 19: Нови 155 заразени и двајца починати

КОВИД - 19: Нови 155 заразени и двајца починати