29 Јули, 2021
0.0186

Една година боледуваше од коронавирусот и почина

Објавено во: Свет, Корона Вирус 19 Јуни, 2021

Човекот од Британија Џејсон Келк (49) кој една година боледуваше од коронавирусот почина. 

Тој изминатите 14 и пол месеци ги помина во болница, а почина откако реши да го прекине лекувањето. Се зарази на почетокот на пандемијата, а е примен во болница на 31 март минатата година. Утрово е превезен дома, каде последните часови ги помина со членовите на своето семејство.

Неговата сопруга Сју Келк (63) објасни дека Џејсоновата битка станала претешка и дека донел одлука да прекине со лекувањето.

„Зад нас останаа многу ожалостени луѓе. Луѓето можеби не мислат дека тој беше храбар, но боже мој, беше храбар. Навистина го мислам тоа. Тоа е најхрабро што некој може да го направи, да каже: ‘Не сакам повеќе да живеам вака’“, рече таа.

Џејсон имаше дијабетес и астма, а разви  и сериозни стомачни проблеми, по што требаше да се храни интравенозно. Во светот имаше повеќе случаеви каде луѓето со месеци се лекуваа од вирусот, и потоа починаа со целосно уништени органи. 

Можеби ќе ве интересира

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

НАД 3.000 ЗАРАЗЕНИ ВО ТОКИО: Меѓу нив нема спортисти

НАД 3.000 ЗАРАЗЕНИ ВО ТОКИО: Меѓу нив нема спортисти

НАЈНОВА СТУДИЈА ОТКРИВА: Дали се зголемува ризикот од згрутчувањето на крвта по втора доза на вакцината АстраЗенека?

НАЈНОВА СТУДИЈА ОТКРИВА: Дали се зголемува ризикот од згрутчувањето на крвта по втора доза на вакцината АстраЗенека?

Италија ја одобри вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

Италија ја одобри вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

РАЗЛИКАТА ВО СМРТНОСТТА ПОМЕЃУ МЛАДИ И СТАРИ Е ДРАСТИЧНО НАМАЛЕНА: Зошто голем број вакцинирани починаа од ковид?

РАЗЛИКАТА ВО СМРТНОСТТА ПОМЕЃУ МЛАДИ И СТАРИ Е ДРАСТИЧНО НАМАЛЕНА: Зошто голем број вакцинирани починаа од ковид?

КОЛИЧИНАТА НА ВИРУС КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ ЗАРАЗЕНИ СО ДЕЛТА Е СЛИЧНА СО НЕВАКЦИНИРАНИТЕ - и тие можат да ја шират болеста

КОЛИЧИНАТА НА ВИРУС КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ ЗАРАЗЕНИ СО ДЕЛТА Е СЛИЧНА СО НЕВАКЦИНИРАНИТЕ - и тие можат да ја шират болеста

ИЗЛЕЗЕ НОВОТО УПАСТВО ЗА НОСЕЊЕ МАСКИ: Во САД стануваат задолжителни дури и за вакцинираните

ИЗЛЕЗЕ НОВОТО УПАСТВО ЗА НОСЕЊЕ МАСКИ: Во САД стануваат задолжителни дури и за вакцинираните