06 Февруари, 2023
0.0236

ЕКСКЛУЗИВНО ФАКТОР ДОЗНАВА: Д-р Виктор Исјановски ќе биде нов директор на ФЗОМ

Објавено во: Македонија 10 Јануари, 2022

Добивај вести на Viber

Актуелниот директор на Здравствен дом-Скопје, д-р Виктор Исјановски ќе биде нов директор на Фондот за здравствено осигурување, ексклузивно дознава Фактор.

Добро упатените извори брифираат дека д-р Исјановски е докажан кадар во здравствениот сектор, а неговата улога е значителна посебно во последните две години откако Македонија е зафатена со епидемијата на корона вирусот.

Веднаш по оставката на сега веќе екс-премиерот Зоран Заев, Исјановски се спомна како можен нов заменик-министер за здравство во новата Влада, но според изворите на Фактор, најверојатно тоа место ќе го задржи ДУИ, односно позицијата ќе си ја задржи актуелниот заменик-министер за здравство, д-р Илир Хасани.

Инаку вечерва СДСМ вечерва на седници на Извршниот и на Централниот одбор треба да ги утврдат кадровските решенија за составот на новата влада, а новиот партиски лидер и мандатар утре ќе го достави до Собранието предлогот за новиот владин кабинет.  Кон крај на неделава треба да се одржи и собраниска седница на којаи официјално ќе биде избрана новата владата.

A. Б.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЗАГИНАТИ ВО ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ МЕСТОТО ТРИ ЧЕШМИ - автопатот Штип-Миладиновци е во прекин

ИМА ЗАГИНАТИ ВО ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ МЕСТОТО ТРИ ЧЕШМИ - автопатот Штип-Миладиновци е во прекин

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонските политичари ги осудија инцидентите на Деве Баир и каменувањето на македонскиот клуб, во Бугарија повици за вето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонските политичари ги осудија инцидентите на Деве Баир и каменувањето на македонскиот клуб, во Бугарија повици за вето

Пендаровски со осуда за инцидентите на граница, демолирањето на македонскиот клуб и навредите на Јорданов

Пендаровски со осуда за инцидентите на граница, демолирањето на македонскиот клуб и навредите на Јорданов

Ветерот откорна дрвја и бандери во околината на Кавадарци

Ветерот откорна дрвја и бандери во околината на Кавадарци

Кирил Петков изнесе став како треба понатаму да се развиваат македонско - бугарските односи

Кирил Петков изнесе став како треба понатаму да се развиваат македонско - бугарските односи

Протераниот бугарски пратеник очекува враќање на ветото за Македонија

Протераниот бугарски пратеник очекува враќање на ветото за Македонија

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор