21 Јануари, 2021
0.0243

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски

Објавено во: Македонија 28 Ноември, 2020

Фејсбук групата „Ајде да плукаме по Бугари и бугараши“ експресно е избришана од социјалните мрежи откако министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера рече дека и меѓудругото и поттикнувањето на нетрпеливост кон источниот сосед ќе се третира како говор на омраза.

Во Фејсбук-групата „Ајде да плукаме по Бугари и бугараши“, во која се пласираат навреди и говор на омраза кон Бугарите и повици за насилство кон лицата со бугарско државјанство кои живеат на територијата на Македонија. Во истата група објавен е и список за плукање по „истакнати македонски бугараши“.

Софија очекува реакција од Скопје за говорот на омраза кој се шири на социјалната мрежа Фејсбук, а е насочен против Бугарите и лицата со бугарско државјанство, јавија бугарските медиуми.

Бугарската агенција БГНЕС објави дека ова било истакнато на вчерашната средба на привремениот шеф на Амбасадата на Република Северна Македонија во Софија, кој бил на разговор во бугарското Министерство за надворешни работи.

На средбата било посочено дека Софија ја цени брзата акција од Македонија против провокациите, како палењето на бугарското знаме и манифестациите на говор на омраза на социјалните мрежи против членовите на бугарската влада, а дека очекува реакции и за повиците за насилство на Фејсбук.
Можеби ќе ве интересира

Во шест македонски града воздухот вечерва е екстремно загаден

Во шест македонски града воздухот вечерва е екстремно загаден

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнаa калкулации за пописот, Заев вели тој нема да влијае на стекнатите права

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнаa калкулации за пописот, Заев вели тој нема да влијае на стекнатите права

Скоро 75.000 луѓе во Македонија се изборија со коронавирусот

Скоро 75.000 луѓе во Македонија се изборија со коронавирусот

Ципрас вели дека ако не бил Договорот од Преспа на север би имале сојузник на Ердоган

Ципрас вели дека ако не бил Договорот од Преспа на север би имале сојузник на Ердоган

Заев одговори дали податоците од пописот ќе влијаат на стекнатите права

Заев одговори дали податоците од пописот ќе влијаат на стекнатите права

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 и 13 починати

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 и 13 починати

Постојат само две опции за Бугарија да даде зелено светло за преговори, вели Јотова

Постојат само две опции за Бугарија да даде зелено светло за преговори, вели Јотова

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците