24 Април, 2019
0.0208

ЕП одобри 670 милиони евра за жртвите во двата земјотреси во Италија

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2012

Европскиот парламент даде зелено светло за ослободување на помош од 670 милиони евра на настраданите во двата катастрофални земјотреси во италијанската област Емилија-Ромања. За одобрување на помошта гласаа 661 пратеник „за“, 17 „против“ и шест беа воздржани. Помошта беше објавена во септември од Европската комисија. Од тогаш ЕК и ЕП беа во конфликт во однос на изворот за финансирање на помошта. Конечно за време на преговорите за буџетот на ЕУ за 2013 година беше одлучено овие средства да бидат додадени на буџетот на унијата за годината. Во земјотресите на 20 и 29 мај загинаа околу 30 лица, а повредни речиси 350 луѓе. Околу 45.000 лица беа евакуирани. Поголем дел од зградите, инфраструктурните објекти и историски и културни споменици претрпеа значителни штети, што според проценките на властите изнесуваат 13 милијарди евра.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица