27 Септември, 2021
0.0391

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ДАНИЛОВСКИ: Индискиот сој е повирулентен, ризик од зараза постои и за вакцинираните граѓани

Објавено во: Македонија 21 Јуни, 2021

Епидемиологот Драган Даниловски во интервју за ТВ Сител посочува дека инфекцијата со индискиот сој на корона вирусот е можна и кај вакцинираните граѓани, иако не се знае колква е процентот.

Сите вакцини штитат од индискиот сој на коронавирусот, но можно е и некој вакциниран да се зарази со таа мутација и да го донесе во земјава, предупредува епидемиологот Драган Даниловски во интервју за Сител. Не знаеме колкав е процентот за такво нешто, но заразувањето со индискиот сој е можно и кај вакцинираните. Сепак мислам дека ризикот е мал, со оглед на тоа што на граница треба да приложите негативен ПЦР тест или доказ за вакцинација – вели д-р Даниловски.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за локалните избори, Црвенковски испрати неколку политички пораки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за локалните избори, Црвенковски испрати неколку политички пораки

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицкоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицкоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна