05 Февруари, 2023
0.0189

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Објавено во: Економија 07 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Европската комисија денеска соопшти дека побарала формирање на судски панели во Светската трговска организација (СТО), како следен чекор во двата трговски спорови со Кина, бидејќи не успеала да ги реши билатерално.

Двата спорови, изведени пред СТО претходно оваа година, се однесуваат на наводните ограничувања на Кина на правата на компаниите од ЕУ да користат странски судови за заштита на нивните високотехнолошки патенти и трговијата на Кина со членката на ЕУ, Литванија, пишува Ројтерс.

Европската комисија, која е одговорна за трговската политика на 27-члениот блок, изјави дека кинеските мерки и во двата случаи се многу штетни за европските компании, а тие против Литванија ја нарушуваат трговијата и синџирите на снабдување во ЕУ.

Комисијата официјално побара консултации со Кина во СТО, како прв чекор во споровите што ги започна во СТО. Ваквите консултации ретко водат до решавање на спорови. ЕК додаде дека судските совети во СТО најверојатно ќе бидат формирани на почетокот на 2023 година и дека постапката на советот би можела да трае до година и половина.

Кинеското Министерство за трговија објави дека ќе ги реши барањата на ЕУ во согласност со процедурата за решавање спорови на СТО.

Барањата на ЕК до СТО доаѓаат во време кога ЕУ го преиспитува својот став кон Кина, која сè повеќе ја гледа како конкурент и системски ривал, а не како партнер.

Руската инвазија на Украина, исто така, ги поттикна лидерите на ЕУ да изразат загриженост за економското потпирање на Кина, која зазеде понеутрален став во однос на конфликтот, наведува Ројтерс.

Соединетите држави и ЕУ во понеделникот го одржаа третиот состанок на министерско ниво на Советот за трговија и технологија (TTC), дизајниран да ја зајакне регулаторната соработка и да демонстрира обединет фронт против Кина.

Официјален претставник на ЕУ рече дека времето на апликацијата не е поврзано со TTC, но ја одразува активноста потребна за зајакнување на двата случаи. Во случајот со Литванија, многу од акциите на Кина не се објавени во форма на мерки, кои обично се во фокусот на судските спорови пред СТО.

Еден спор се однесува на намалувањето на дипломатските односи на Кина со Литванија од декември 2021 година и притисокот врз мултинационалните компании да ги прекинат врските со балтичката држава, откако таа му дозволи на Тајпеј да отвори де факто амбасада во Вилнус. Комисијата соопшти дека Кина, исто така, го забранила увозот на алкохол, говедско месо, млечни производи, трупци и тресет од Литванија, повикувајќи се на прописите за безбедност на растенијата и храната, без конкретни докази за оправдување на забраните.


ФОТО: Unsplash

Можеби ќе ве интересира

КАКО ИМ УСПЕА ДА УКРАДАТ 1,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО КРИПТОВАЛУТИ: Лидери се, во светот им нема рамен

КАКО ИМ УСПЕА ДА УКРАДАТ 1,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО КРИПТОВАЛУТИ: Лидери се, во светот им нема рамен

ШВАЈЦАРСКИОТ ГИГАНТ ГИ КРЕВА ЦЕНИТЕ: Слатките задоволства поскапо ќе ги купуваме

ШВАЈЦАРСКИОТ ГИГАНТ ГИ КРЕВА ЦЕНИТЕ: Слатките задоволства поскапо ќе ги купуваме

НЕДЕЛЕН БУЏЕТ ЗА ХРАНА ОД 1 МИЛИОН ДОЛАРИ, на најголемиот крузер на светот се прават повеќе од 30.000 оброци дневно

НЕДЕЛЕН БУЏЕТ ЗА ХРАНА ОД 1 МИЛИОН ДОЛАРИ, на најголемиот крузер на светот се прават повеќе од 30.000 оброци дневно

СТОПАНСКАТА КОМОРА Е ГОРДА НА ГОЦЕ КАМЧЕВ, РЕГИОНАЛНИОТ БИЗНИС ЛИДЕР

СТОПАНСКАТА КОМОРА Е ГОРДА НА ГОЦЕ КАМЧЕВ, РЕГИОНАЛНИОТ БИЗНИС ЛИДЕР

СТРАНСКИТЕ КОМПАНИИ СЕ ПРИВЛЕЧЕНИ ОД КИНЕСКИОТ ПАЗАР - Кина на ново ниво во искористувањето на странските инвестиции

СТРАНСКИТЕ КОМПАНИИ СЕ ПРИВЛЕЧЕНИ ОД КИНЕСКИОТ ПАЗАР - Кина на ново ниво во искористувањето на странските инвестиции

Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“

Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“

По Србија, уште една балканска земја откри наоѓалишта на злато

По Србија, уште една балканска земја откри наоѓалишта на злато

„Макпетрол“: пазарот со гас е одамна либерализиран, сегашните тендери се фарса

„Макпетрол“: пазарот со гас е одамна либерализиран, сегашните тендери се фарса

БЕСИМИ НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ПОВИСОКА ПЛАТА ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ - еве каде ќе го бара „чарето“

БЕСИМИ НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ПОВИСОКА ПЛАТА ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ - еве каде ќе го бара „чарето“