20 Јуни, 2024
0.0256

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА - вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

Објавено во: Економија 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Американскиот гигант треба да плати рекордна казна од 337,5 милиони евра поради манипулирање на пазарот во ЕУ.

Производителот на популарни чоколади вештачки ги задржал високите цени на своите производи во некои земји, пренесува DW.

Еден од најпознатите производители на чоколади во светот доби висока казна од Европската комисија. Антимонополските власти му одредија казна од 337,5 милиони евра на американскиот прехранбен гигант Монделез за незаконско ограничување на конкуренцијата во трговијата со чоколадо, бисквити, крекери, гуми за џвакање, крем сирење и кафе. Според Комисијата, компанијата ја попречувала прекуграничната трговија на своите производи и со тоа обезбедила претерано високи цени за своите брендови.

Монделез произведува голем број на познати брендови, а до 2015 година ги поседуваше најпопуларните брендови на кафе. Седиштето на компанијата, која вработува околу 80.000 луѓе и годишно продава слатки за повеќе од 33 милијарди евра, се наоѓа во Чикаго, САД.

Обвинението на властите за конкуренција на ЕУ е дека компанијата ги спречила нејзините трговски партнери евтино да купуваат производи на Монделез во една земја на ЕУ и да ги препродаваат во друга земја.

Во еден случај Монделез повлече бренд на чоколадо од Холандија за да ги спречи трговците на мало да го препродаваат во Белгија каде што беше поскапо. Во друг случај, тој спречил веледрогерија да купи чоколадо во Германија каде што било поевтино. Со ова компанијата со седиште во САД сакаше да спречи препродажба на чоколади во Австрија, Белгија, Бугарија и Романија, бидејќи нејзините производи се поевтини во Германија.

„Монделиз го направи ова за да ги одржи високите цени на своите производи на сметка на потрошувачите“, изјави еврокомесарката за конкуренција Маргрете Вестагер.

Вестагер нагласи дека таканареченото паралелно тргување е особено важно во време на висока инфлација за да се намалат цените за потрошувачите на европскиот пазар. Таа рече дека разликите во цената на чоколадото меѓу земјите-членки се движат меѓу 10 и 40 проценти, а „некогаш и повеќе“.

Највисоката казна досега изречена од Комисијата на ЕУ за компанија за храна

Комисијата на ЕУ ја започна истрагата во 2019 година, а официјалната постапка ја отвори во јануари 2021 година. Властите на ЕУ сега објавија дека Mondelez склучил 22 незаконски договори во повеќе земји на ЕУ помеѓу 2004 и 2020 година. На пример, еден договор бара од клиентите на Mondelez да наплатуваат повисоки цени за извоз отколку за домашна продажба.

Монделез зборува за „индивидуални случаи“ и вели дека парите од казната биле издвоени минатата година.

Всушност, казната требаше да биде уште поголема. Но, бидејќи Mondelez соработуваше со Европската комисија и експресно ја призна својата одговорност, компанијата доби 15 проценти ослободување од казната, според надзорното тело за конкуренција на ЕУ.

Казната изречена во четврток (23-ти мај) е највисоката што Комисијата на ЕУ некогаш ја изрекла на прехранбена компанија и е една од десетте највисоки вкупно.

Курир.rs/DW

Можеби ќе ве интересира

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ВОВЕДУВА ЦАРИНИ ЗА ЈАЈЦА И ОВЕС ОД УКРАИНА - веќе е достигнат лимитот

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ВОВЕДУВА ЦАРИНИ ЗА ЈАЈЦА И ОВЕС ОД УКРАИНА - веќе е достигнат лимитот

МТЕЛ ПРЕГОВАРА ЗА КУПУВАЊЕ НА ЛАЈКАМОБАЈЛ - фирмата ќерка на српски Телеком сака да го шири деловното работење на македонскиот пазар

МТЕЛ ПРЕГОВАРА ЗА КУПУВАЊЕ НА ЛАЈКАМОБАЈЛ - фирмата ќерка на српски Телеком сака да го шири деловното работење на македонскиот пазар

ФАКТОР АНАЛИЗА: Само модата никогаш не излегува од мода! Кои се омилените модни продавници во кои лани потрошивме над 134 милиони евра?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Само модата никогаш не излегува од мода! Кои се омилените модни продавници во кои лани потрошивме над 134 милиони евра?

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар

ФАКТОР АНАЛИЗА: ЕВЕ КОЛКУ ЗАРАБОТИЛЕ ФИРМИТЕ ШТО ПРОИЗВЕДУВААТ ЛЕБ

ФАКТОР АНАЛИЗА: ЕВЕ КОЛКУ ЗАРАБОТИЛЕ ФИРМИТЕ ШТО ПРОИЗВЕДУВААТ ЛЕБ