24 Септември, 2020
0.0223

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

Објавено во: Македонија, Балкан, Корона Вирус 14 Август, 2020

Камионџиите полесно ќе можат да влезат во Грција за разлика од другите граѓани. 

Ова го овозможуваат протоколите. 

Возачите на камиони ќе влегуваат во Грција без да поседуваат негативен ПЦР тест. 

За влез кај јужниот сосед не e потребен негативен ПЦР тест само за возачи на товарни моторни возила, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Грција вчера воведе нов протокол за влез во земјата од граничниот премин Евзони, кој стартува на 17 месецов. 

До крајот на август, на  Евзони, во периодот од 6 до 22 часот по македонско време, влез во Грција ќе може да остварат само грчки државјани, државјани на трети земји што имаат регулиран престој во земјата, дипломатски персонал и членови на нивните семејства, лица што патуваат од медицински и деловни причини, а кои претходно биле најавени и добиле одобрување за патување, како и возачи на товарни возила.

Земјите од регионот воведоа строги правила за патување. 

Србија и Црна Гора бараат негативни тестови, а Грците летово правеа контроли и апсеа и туристи на островите за непочитување на мерките за заштита од коронавирусот. 

Епидемијата не стивнува во регионот. 

Западен Балкан е подрачје каде заразата брзо се шири. 

Во тој контекст, Германците објавија листа на земји од каде имаат најмногу „увезени“ случаи на коронавирусот, при што балканските земји беа меѓу првите. 

Можеби ќе ве интересира

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

Шеќеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

Шеќеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците

Жерновски се прости од МНР и Владата: Му благодарам на Заев за шансата

Жерновски се прости од МНР и Владата: Му благодарам на Заев за шансата