01 Декември, 2020
0.0244

Европа има над 10 милиони заразени

Објавено во: Свет, Корона Вирус 29 Октомври, 2020

Европа го надмина прагот од 10 милиони заразени со коронавирусот. 

Информацијата ја соопшти регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге.

Изминатата недела, според СЗО, Европа има најголем раст на случаи на коронавирусот од почетокот на пандемијата. 

Во изминатите седум дена се пројавени 1,5 милиони пациенти.

„Вкупниот број на потврдени случаи се зголеми од седум на девет милиони за само 14 дена, а денеска Европа го надмина прагот од 10 милиони случаи“, рече Клуге.

Во повеќето европски земји во период од 14 дена е регистрирана многу висока стапка на инциденца од повеќе од 200 случаи на 100.000 жители.

Хоспитализирани се повеќе од 10 лица на 100.000 жители во третина од земјите во Европа. 

Има раст на смртните случаи за 32 проценти низ целиот континент.

Франција и Германија одат во карантин, а здравството во Белгија е пред колапс. 

Можеби ќе ве интересира

СЗО: Нова пандемија уште полоша е можна поради неконтролирана употреба на антибиотици и антивирусни лекови

СЗО: Нова пандемија уште полоша е можна поради неконтролирана употреба на антибиотици и антивирусни лекови

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона