06 Август, 2020
0.0449

Eвропа ќе собира помош за обнова на Албанија

Објавено во: Балкан 15 Декември, 2019

Европската Унија организира донаторски собир за обнова на Албанија по земјотресот. 

Европската комисија соопшти денес дека во јануари ќе биде одржана донаторска конференција за помош на Албанија, по земјотресот во кој загинаа 51 лице.

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен изјави дека земјите на ЕУ се обврзале дека ќе пружат помош за „долгорочна обнова“.

Повеќе од 113.000 луѓе се без покрив над главата по земјотресот кој оштети околу 14.000 објекти. 

Земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер на 26 ноември ја погоди земјата, 

Денеска во Албанија се регистрирани повеќе земјотреси, од кои еден со јачина од 4.5 степени. Овој земјотрес е почувствуван и во Црна Гора. 

Во Албанија се уапсени и ќе бидат изведени пред лицето на правдата луѓето кои граделе без да ги почитуваат стандардите. 

Можеби ќе ве интересира

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

На 52 години почина Исидора Бјелица

На 52 години почина Исидора Бјелица

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) БОШЊАЦИТЕ РЕАГИРАА, СРПСКАТА ВОЈСКА ГО ОТСТРАНИ: Aлбанско знаме се вееше во Санџак

(ВИДЕО) БОШЊАЦИТЕ РЕАГИРАА, СРПСКАТА ВОЈСКА ГО ОТСТРАНИ: Aлбанско знаме се вееше во Санџак

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

Авион се урна врз зграда во грчко село

Авион се урна врз зграда во грчко село

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките